FOTOMINER

VMG Visual Minerals Gràfics

MINERALS

Índex

MINERALS - Llistat general de minerals per ordre alfabètic.

A-B-C-D-E-F-G-H-I-J-K-L-M-N-O-P-Q-R-S-T-U-V-W-X-Y-Z

SMITHSONITA

GRUPS/SÉRIES

CLASSE:

Carbonats, Borats i Nitrats.

SUBCLASSE:

Carbonats.

GRUP/SÉRIE:

CALCISIDERITA

CALCITA

ESFEROCOBALTITA

GASPEITA

MAGNESITA

OTAVITA

RODOCROSSITA

SIDERITA

SMITHSONITA

COMPOSICIÓ: ZnCO3
SISTEMA: Trigonal.

VARIETATS:

COBALTOSMITHSONITA

CUPROSMITHSONITA

FERROSMITHSONITA

MONHEIMITA

SMITHSONITA

MESCLAS:  

SINÓNIMS:

CALAMINA (En part)

ESPAT DE CINC

ESPATOCINC

SMITHSONITA

COLOR: Blanc.Blau clar.Bru.Crem.Gris.Groc.Incolor.Mel.Verd clar.
TEXTURA: Pètria.Vítria.

PARAGÉNESI:

ATZURITA

BARITINA

CALCANTITA

CALCITA

CALCOPIRITA

CERUSSITA

ESFALERITA

FLUORITA

GALENA

GREENOCKITA

HIDROCINCITA

MALAQUITA

PIRITA

QUARS

ROSASITA

SIDERITA

SMITHSONITA

TENNANTITA

AMBIENT: Hidrotermal secundari.Sedimentari secundari.
PRESENTACIÓ: En cristalls d'hàbitus romboédric.Masas botrioídes, esferoidals i crostes.

DURESA:

 

REFRACCIÓ:

 

DENSITAT:

 

LLUÏSOR:

 

RATLLA:

 

EXFOLIACIÓ:

 

FRACTURA:

 

LOCALITAT TIPUS:

 

 

IDENTIFICACIÓ:

 

ETIMOLOGIA:

Del mineralogista anglés James Smithson (1765-1829).

NOTES:  
MOSTRES:
Veure SMITHSONITA Microagregats botrioídes.

Classe V - Carbonats,Borats i Nitrats.

ZnCO3

Mina La Granadina.Mines de Fondón.Fondón.Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

Vista 1,2x0,8 cm.

© 2012 Ll.García.

Veure SMITHSONITA Agregat de cristalls romboédrics.

Classe V - Carbonats,Borats i Nitrats.

ZnCO3

Pedrera Berta (Mina Berta).El Papiol.Baix Llobregat.Barcelona.

Catalunya.Espanya.U.E.

8,7 cm.

© 1999 Ll.García.

Veure SMITHSONITA Agregat de microcristalls en quars.

Classe V - Carbonats,Borats i Nitrats.

ZnCO3

Mina Vagilada.Mines de Bonmatí (Mines del Puig de Sant Julià).

Puig de Sant Julià.Sant Julià del Llor-Bonmatí.Selva.Girona.

Catalunya.Espanya.U.E.

11,3 cm.

© 2009 Ll.García.

Veure SMITHSONITA Agregat botrioidal.

Classe V - Carbonats,Borats i Nitrats.

ZnCO3

L'Albiol.Baix Camp.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

4 cm.

© 1999 Ll.García.

REFERÉNCIES:
  • Autors:

  • Bibliogràfia:

  • Museus:

  • Webs:

SMITHSONITA

Agregat de microcristalls en quars.

Classe V - Carbonats,Borats i Nitrats.

ZnCO3

Mina Vagilada.

Mines de Bonmatí (Mines del Puig de Sant Julià).

Puig de Sant Julià.Sant Julià del Llor-Bonmatí.Selva.

Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

11,3x8,2x4,2 cm.

© 2009 Ll.García.

 

 

JACIMENTS

 

  1. Afghanistàn.

    1. Kandahar.Afghanistàn.

      1. Darra-i-Nur.Kandahar.Afghanistàn.

  2. Espanya.U.E.

    1. Andalusía.Espanya.U.E.

      1. Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

        1. Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

          1. Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

            1. Cap de Gata.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

            2. Rodalquilar.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

              1. Mina Las Niñas.Rodalquilar.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

        2. Dalías.Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

        3. Fondón.Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

          1. Mines de Fondón.Fondón.Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

            1. Mina La Granadina.Mines de Fondón.Fondón.Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

        4. Huercal-Overa.Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

          1. Cerro Minado.Huercal-Overa.Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

            1. Mina Cuesta Alta.Cerro Minado.Huercal-Overa.Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

        5. Poniente Almeriense (Comarca del Poniente Almeriense).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.
          1. Sierra de Gádor (Zona Occidental).Poniente Almeriense (Comarca del Poniente Almeriense).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.
            1. Berja.Sierra de Gádor (Zona Occidental).Poniente Almeriense (Comarca del Poniente Almeriense).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.
      2. Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

        1. Pedroches (Valle de los Pedroches).Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

      3. Huelva.Andalusía.Espanya.U.E.

        1. Villalba del Alcor.Huelva.Andalusía.Espanya.U.E.

      4. Jaén.Andalusía.Espanya.U.E.

        1. Linares.Jaén.Andalusía.Espanya.U.E.

    2. Aragó.Espanya.U.E.

      1. Osca.Aragó.Espanya.U.E.

        1. Gistaín.Osca.Aragó.Espanya.U.E.

          1. Hospital de Gistaín.Gistaín.Osca.Aragó.Espanya.U.E.

            1. Barranc de la Sallena.Hospital de Gistaín.Gistaín.Osca.Aragó.Espanya.U.E.

              1. Mina de Viciele.Barranc de la Sallena.Hospital de Gistaín.Gistaín.Osca.Aragó.Espanya.U.E.

        2. Ribagorça.Osca.Aragó.Espanya.U.E.

          1. Montanui (Montanuy).Ribagorça.Osca.Aragó.Espanya.U.E.

            1. Estet.Montanui (Montanuy).Ribagorza.Osca.Aragó.Espanya.U.E.

              1. Mines d'Estet.Estet.Montanui (Montanuy).Ribagorza.Osca.Aragó.Espanya.U.E.

      2. Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

        1. Bubierca.Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

          1. Mines de La Pedraza.Bubierca.Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

      3. Terol.Aragó.Espanya.U.E.

        1. Gúdar-Javalambre comarca.Terol.Aragó.Espanya.U.E.

          1. Linares de Mora.Gúdar-Javalambre comarca.Terol.Aragó.Espanya.U.E.

        2. Santa Cruz de Nogueras.Terol.Aragó.Espanya.U.E.

          1. Mina Virgen del Carmen (Mina Ntra. Señora del Carmen) (Mina Imperial).Santa Cruz de Nogueras.Terol.Aragó.Espanya.U.E.

        3. Valdelinares.Terol.Aragó.Espanya.U.E.

    3. Astúries.Espanya.U.E.

      1. Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        1. Cabrales.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          1. Carreña.Cabrales.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

            1. Asiego,Carreña.Cabrales.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

              1. Mina Ivona.Asiego,Carreña.Cabrales.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        2. Laviana (Llaviana).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          1. Lorio (Llorio).Laviana (Llaviana).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

            1. Samielles.Lorio (Llorio).Laviana (Llaviana).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          2. Pic Peluyera (Pico Peluyera).Laviana (Llaviana).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        3. Llanes.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          1. Posada de Llanes.Llanes.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        4. Peñamellera Alta.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          1. Llonín.Peñamellera Alta.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        5. Peñamellera Baja.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          1. Merodio.Peñamellera Baja.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

            1. Collado de la Huerta.Merodio.Peñamellera Baja.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

              1. Mina del Collado de la Huerta.Collado de la Huerta.Merodio.Peñamellera Baja.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          2. Panes.Peñamellera Baja.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

            1. Suarias.Panes.Peñamellera Baja.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          3. Tobes.Peñamellera Baja.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

            1. Bores.Tobes.Peñamellera Baja.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        6. Proaza.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          1. Caranga d'Arriba.Proaza.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

            1. Mines del "Grupo Minero Cantábria".Caranga d'Arriba.Proaza.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        7. Ribadesella.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          1. Ucio (Uciu).Ribadesella.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

            1. Sebreño (Sebreñu).Ucio (Uciu).Ribadesella.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        8. San Martín de Oscos (Samartín d'Ozcos).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          1. Mina Carmen.San Martín de Oscos (Samartín d'Ozcos).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          2. Mina Carmina (Mina A Carmina).San Martín de Oscos (Samartín d'Ozcos).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          3. Mina San José.San Martín de Oscos (Samartín d'Ozcos).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        9. Villanueva de Oscos (Vilanova d'Ozcos).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          1. La Garganta.Villanueva de Oscos (Vilanova d'Ozcos).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          2. Mina Antonia.Villanueva de Oscos (Vilanova d'Ozcos).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

    4. Cantàbria.Espanya.U.E.

      1. Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

        1. Asón-Agüera comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          1. Ramales de la Victoria.Asón-Agüera comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Gibaja.Ramales de la Victoria.Asón-Agüera comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

              1. Mines de Gibaja.Gibaja.Ramales de la Victoria.Asón-Agüera comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          2. Rasines.Asón-Agüera comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

        2. Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          1. Alfoz de Lloredo.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Novales.Alfoz de Lloredo.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

              1. Mines de Novales.Novales.Alfoz de Lloredo.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                1. Mina San José.Mines de Novales.Novales.Alfoz de Lloredo.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            2. Oreña.Alfoz de Lloredo.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          2. Comillas.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Rioturbio.Comillas.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

              1. Mt. Corona.Rioturbio.Comillas.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            2. Ruiseñada.Comillas.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

              1. La Molina.Ruiseñada.Comillas.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                1. Mina Numa (Mina de La Molina).La Molina.Ruiseñada.Comillas.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          3. Ruiloba.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Mina San Felipe.Ruiloba.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            2. Mina Santa Lucita.Ruiloba.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          4. San Vicente de la Barquera.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Santillán-Boria.San Vicente de la Barquera.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          5. Udías.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Canales.Udías.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

              1. Mina San Bartolomé.Canales.Udías.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            2. Mina Seldehayas (Mina Sel del Haya).Udías.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          6. Val de San Vicente.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Mines del Llavero.Val de San Vicente.Costa Occidental comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          7. Valdàliga.Costa Occidental.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Sierra de Arnero.Valdàliga.Costa Occidental.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

              1. La Florida.Sierra de Arnero.Valdàliga.Costa Occidental.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                1. Mines de La Florida (El Soplao).La Florida.Sierra de Arnero.Valdàliga.Costa Occidental.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                  1. Mina Cuévanos.Mines de La Florida (El Soplao).La Florida.Sierra de Arnero.Valdàliga.Costa Occidental.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                  2. Mina El Cereceo (Clot de Cereceo) (Socavón de Cereceo).Mines de La Florida (El Soplao).La Florida.Sierra de Arnero.Valdàliga.Costa Occidental.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                  3. Mina La Florida.Mines de La Florida (El Soplao).La Florida.Sierra de Arnero.Valdàliga.Costa Occidental.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                  4. Mina Las Ligorias.Mines de La Florida (El Soplao).La Florida.Sierra de Arnero.Valdàliga.Costa Occidental.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                  5. Mina Rubiales.Mines de La Florida (El Soplao).La Florida.Sierra de Arnero.Valdàliga.Costa Occidental.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

        3. El Besaya (Vall del Besaya) comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          1. Cartes.El Besaya (Vall del Besaya) comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Mercadal.Cartes.El Besaya (Vall del Besaya) comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

              1. Mines de Mercadal.Mercadal.Cartes.El Besaya (Vall del Besaya) comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          2. Torrelavega.El Besaya (Vall del Besaya).Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Viérnoles.Torrelavega.El Besaya (Vall del Besaya).Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

              1. Mt. Dobra.Viérnoles.Torrelavega.El Besaya (Vall del Besaya).Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                1. Pedrera Nieves (Mina Nieves).Mt. Dobra.Viérnoles.Torrelavega.El Besaya (Vall del Besaya).Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

        4. Liébana comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          1. Camaleño.Liébana comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Mines d'Àliva.Camaleño.Liébana comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          2. Pics d'Europa.Liébana comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Cillorigo de Liébana.Pics d'Europa.Liébana comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

              1. Bejes.Cillorigo de Liébana.Pics d'Europa.Liébana comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                1. Vall de Liébana.Bejes.Cillorigo de Liébana.Pics d'Europa.Liébana comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                  1. Sierra de Àndara.Vall de Liébana.Bejes.Cillorigo de Liébana.Pics d'Europa.Liébana comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                    1. Casetón de Àndara (Mines de la Mazarrasa, Mines del Redondal, Mines del Evangelista).Sierra de Àndara.Vall de Liebana.Bejes.Cillorigo de Liebana.Pics d'Europa.Liébana comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                    2. Mines de Àndara (Mines la Providencia).Sierra de Àndara.Vall de Liébana.Bejes.Cillorigo de Liébana.Pics d'Europa.Liébana comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                      1. Mina Enclavada.Mines de Àndara (Mines la Providencia).Sierra de Àndara.Vall de Liébana.Bejes.Cillorigo de Liébana.Pics d'Europa.Liébana comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

              2. Castro-Cillorigo.Cillorigo de Liébana.Pics d'Europa.Liébana comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          3. Tresviso.Liébana comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

        5. Pas-Miera (Valles Pasiegos) comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          1. Villacarriedo.Pas-Miera (Valles Pasiegos) comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

        6. Saja-Nansa comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          1. Herrerias.Saja-Nansa comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Casamaría.Herrerias.Saja-Nansa comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

              1. Mina de Moriazo.Casamaría.Herrerias.Saja-Nansa comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          2. Reocín.Saja-Nansa comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Mines de Reocín (Mina de Reocín).Reocín.Saja-Nansa comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

              1. El Zanjón (El Zanjón de Reocín).Mines de Reocín (Mina de Reocín).Reocín.Saja-Nansa comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

              2. Zona Oest (Zona Pilares i Punta de Lanza).Mines de Reocín (Mina de Reocín).Reocín.Saja-Nansa comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                1. Capa Sud.Zona Oest (Zona Pilares i Punta de Lanza).Mines de Reocín (Mina de Reocín).Reocín.Saja-Nansa comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          3. Rionansa.Saja-Nansa comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Celis.Rionansa.Saja-Nansa comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

              1. Peña Las Garmas.Celis.Rionansa.Saja-Nansa comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                1. Mines del Médico.Peña Las Garmas.Celis.Rionansa.Saja-Nansa comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

        7. Santander comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          1. Santander municipi.Santander comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Peñacastillo.Santander municipi.Santander comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

              1. Cajo (Barri de Cajo).Peñacastillo.Santander municipi.Santander comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

                1. Mines de Cajo.Cajo (Barri de Cajo).Peñacastillo.Santander municipi.Santander comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          2. Piélagos.Santander comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. Arce (Puente Arce).Piélagos.Santander comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

              1. Mines de Puente Arce.Arce (Puente Arce).Piélagos.Santander comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

        8. Trasmiera comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

          1. Riotuerto.Trasmiera comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

            1. La Cavada.Riotuerto.Trasmiera comarca.Santander.Cantàbria.Espanya.U.E.

    5. Castella i Lleó.Espanya.U.E.

      1. Lleó.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

        1. Toral de los Vados.Lleó.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

          1. Mina Antonina.Toral de los Vados.Lleó.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

      2. Palencia.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

        1. Brañosera.Palencia.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

    6. Catalunya.Espanya.U.E.

      1. Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Baix Llobregat.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. El Papiol.Baix Llobregat.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Pedrera Berta (Mina Berta).El Papiol.Baix Llobregat.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

        2. Penedés.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Vilafranca del Penedés.Penedés.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

      2. Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Baix Empordà.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Palamós.Baix Empordà.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Mina Infern (Mina de l'Alemany).Palamós.Baix Empordà.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

        2. Ripollés.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Camprodón.Ripollés.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Rocabruna.Camprodón.Ripollés.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Mina de las Ferreres.Rocabruna.Camprodón.Ripollés.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

          2. Setcases.Ripollés.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Pic de Costabona.Setcases.Ripollés.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Mines de Turón.Pic de Costabona.Setcases.Ripollés.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

        3. Selva.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Sant Julià del Llor-Bonmatí.Selva.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Puig de Sant Julià.Sant Julià del Llor-Bonmatí.Selva.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Mines de Bonmatí (Mines del Puig de Sant Julià).Puig de Sant Julià.Sant Julià del Llor-Bonmatí.Selva.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

                1. Mina Vagilada.Mines de Bonmatí (Mines del Puig de Sant Julià).Puig de Sant Julià.Sant Julià del Llor-Bonmatí.Selva.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

      3. Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Alta Ribagorça.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Vall de Barravés.Alta Ribagorça.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Vilaller.Vall de Barravés.Alta Ribagorça.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. El Cierco (Cierco).Vilaller.Vall de Barravés.Alta Ribagorça.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

                1. Mines d'El Cierco (Mines de Cierco).El Cierco (Cierco).Vilaller.Vall de Barravés.Alta Ribagorça.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

                  1. Filó de l'Obaga.Mines d'El Cierco (Mines de Cierco).El Cierco (Cierco).Vilaller.Vall de Barravés.Alta Ribagorça.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

                  2. Filó de la Solana.Mines d'El Cierco (Mines de Cierco).El Cierco (Cierco).Vilaller.Vall de Barravés.Alta Ribagorça.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

                  3. Filó del Rei.Mines d'El Cierco (Mines de Cierco).El Cierco (Cierco).Vilaller.Vall de Barravés.Alta Ribagorça.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

      4. Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Baix Camp.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. L'Albiol.Baix Camp.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

          2. L'Alforja.Baix Camp.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Mines de L'Alforja.L'Alforja.Baix Camp.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

        2. Camp de Tarragona.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. La Selva del Camp.Camp de Tarragona.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

        3. Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Bellmunt del Priorat.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Mines de Bellmunt.Bellmunt del Priorat.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Mina La Cresta.Mines de Bellmunt.Bellmunt del Priorat.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

          2. El Molar.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Mines d'El Molar.El Molar.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Mina Linda Mariquita.Mines d'El Molar.El Molar.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

              2. Mina Raimunda.Mines d'El Molar.El Molar.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

    7. Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

      1. Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

        1. Cartagena.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

          1. El Estrecho de San Ginés.Cartagena.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

            1. Los Blancos.El Estrecho de San Ginés.Cartagena.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

              1. Pedrera Los Blancos.Los Blancos.El Estrecho de San Ginés.Cartagena.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

          2. Llano del Beal.Cartagena.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

          3. Sierra de Cartagena.Cartagena.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

        2. La Unión.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

          1. Mines de La Unión.La Unión.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

            1. Sancti Spiritus.Mines de La Unión.La Unión.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

              1. Pedrera San Valentín (Corta San Valentín).Sancti Spiritus.Mines de La Unión.La Unión.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

    8. Euskàdi.Espanya.U.E.

      1. Biscàia.Euskàdi.Espanya.U.E.

        1. Carranza (Concha).Biscàia.Euskàdi.Espanya.U.E.

        2. Orduña.Biscàia.Euskàdi.Espanya.U.E.

      2. Guipúscoa.Euskàdi.Espanya.U.E.

        1. Amezketa (Amezqueta).Guipúscoa.Euskàdi.Espanya.U.E.

          1. Serra d'Aralar.Amezketa (Amezqueta).Guipúscoa.Euskàdi.Espanya.U.E.

            1. Vall de Buruntzuzin.Serra d'Aralar.Amezketa (Amezqueta).Guipúscoa.Euskàdi.Espanya.U.E.

              1. Mines d'Aralar (Mines d'Arritzaga).Vall de Buruntzuzin.Serra d'Aralar.Amezketa (Amezqueta).Guipúscoa.Euskàdi.Espanya.U.E.

        2. Cerain (Zerain).Guipúscoa.Euskàdi.Espanya.U.E.

        3. Mondragón (Arrasate).Guipúscoa.Euskàdi.Espanya.U.E.

          1. Mina Tutankamen.Mondragón (Arrasate).Guipúscoa.Euskàdi.Espanya.U.E.

        4. Motrico (Mutriku).Guipúscoa.Euskàdi.Espanya.U.E.

        5. Mutiloa.Guipúscoa.Euskàdi.Espanya.U.E.

        6. Oiartzun.Guipúscoa.Euskàdi.Espanya.U.E.

    9. Extremadura.Espanya.U.E.

      1. Badajoz.Extremadura.Espanya.U.E.

        1. Azuaga.Badajoz.Extremadura.Espanya.U.E.

        2. Berlanga.Badajoz.Extremadura.Espanya.U.E.

        3. Castuera.Badajoz.Extremadura.Espanya.U.E.

        4. Santa Marta.Badajoz.Extremadura.Espanya.U.E.

    10. La Rioja.Espanya.U.E.

      1. Logroño.La Rioja.Espanya.U.E.

        1. Logroño comarca.Logroño.La Rioja.Espanya.U.E.

          1. Santa Engracia del Jubera.Logroño comarca.Logroño.La Rioja.Espanya.U.E.

            1. Jubera.Santa Engracia del Jubera.Logroño comarca.Logroño.La Rioja.Espanya.U.E.

              1. Mina Providencia (Mina Túneles de los Moros).Jubera.Santa Engracia del Jubera.Logroño comarca.Logroño.La Rioja.Espanya.U.E.

    11. Navarra.Espanya.U.E.

      1. Pamplona.Navarra.Espanya.U.E.

        1. Ardaitz.Pamplona.Navarra.Espanya.U.E.

        2. Betelu.Pamplona.Navarra.Espanya.U.E.

  3. Estats Units.

    1. Alaska.Estats Units.

      1. Denali Borough.Alaska.Estats Units.

      2. Southeast Fairbanks CA (Àrea censal).Alaska.Estats Units.

      3. Yukon-Koyukuk CA (Àrea censal).Alaska.Estats Units.

    2. Arizona.Estats Units.

      1. Gila Co.Arizona.Estats Units.

        1. Banner District.Gila Co.Arizona.Estats Units.

          1. Mts. Dripping Springs.Banner District.Gila Co.Arizona.Estats Units.

            1. Hayden.Mts. Dripping Springs.Banner District.Gila Co.Arizona.Estats Units.

              1. Mina 79.Hayden.Mts. Dripping Springs.Banner District.Gila Co.Arizona.Estats Units.

    3. Colorado.Estats Units.

      1. Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

        1. Àrea de St. Elmo.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

        2. Monarch districte.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

        3. Sedalia districte.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

          1. Mina Sedalia (Mina Sedalia Copper).Sedalia districte.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

      2. Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

        1. Georgetown.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

          1. Georgetown districte (Georgetown-Silver Plume districte).Georgetown.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

      3. Custer Co.Colorado.Estats Units.

        1. Silver Cliff districte.Custer Co.Colorado.Estats Units.

      4. Eagle Co.Colorado.Estats Units.

        1. Gilman.Eagle Co.Colorado.Estats Units.

          1. Gilman districte.Gilman.Eagle Co.Colorado.Estats Units.

            1. Mina Eagle (Mina Gilman).Gilman districte.Gilman.Eagle Co.Colorado.Estats Units.

      5. Gilpin Co.Colorado.Estats Units.

        1. Àrea de Central City (Central City district).Gilpin Co.Colorado.Estats Units.

      6. Lake Co.Colorado.Estats Units.

        1. Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

          1. Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

            1. Breece Hill.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

              1. Mina Garbutt.Breece Hill.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

              2. Mina Ibex (Mina Little Johnnie).Breece Hill.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

            2. Carbonate Hill.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

              1. Mina Maid of Erin.Carbonate Hill.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

              2. Mina Wolftone.Carbonate Hill.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

            3. Iowa Gulch.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

              1. Mina Sherman (Túnel Sherman) (Mina Leadville Corporation).Iowa Gulch.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

            4. Iron Hill.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

              1. Mina Tucson.Iron Hill.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

      7. Mineral Co.Colorado.Estats Units.

        1. Creede.Mineral Co.Colorado.Estats Units.

          1. Creede districte.Creede.Mineral Co.Colorado.Estats Units.

            1. West Willow Creek.Creede districte.Creede.Mineral Co.Colorado.Estats Units.

              1. Filó Ametista (Amethyst Vein).West Willow Creek.Creede districte.Creede.Mineral Co.Colorado.Estats Units.

                1. Mina Bachelor.Filó Ametista (Amethyst Vein).West Willow Creek.Creede districte.Creede.Mineral Co.Colorado.Estats Units.

      8. Park Co.Colorado.Estats Units.

        1. Alma Districte.Park Co.Colorado.Estats Units.

          1. Alma.Alma Districte.Park Co.Colorado.Estats Units.

            1. Mt. Bross.Alma.Alma Districte.Park Co.Colorado.Estats Units.

              1. Mina Sweet Home (Mina Home Sweet Home).Mt. Bross.Alma.Alma Districte.Park Co.Colorado.Estats Units.

        2. Horseshoe Basin districte.Park Co.Colorado.Estats Units.

          1. Mina Hilltop.Horseshoe Basin districte.Park Co.Colorado.Estats Units.

      9. Pitkin Co.Colorado.Estats Units.

        1. Aspen.Pitkin Co.Colorado.Estats Units.

          1. Àrea d'Aspen.Aspen.Pitkin Co.Colorado.Estats Units.

            1. Mina Smuggler.Àrea d'Aspen.Aspen.Pitkin Co.Colorado.Estats Units.

      10. Saguache Co.Colorado.Estats Units.

        1. Bonanza districte.Saguache Co.Colorado.Estats Units.

      11. Summit Co.Colorado.Estats Units.

        1. Breckenridge districte.Summit Co.Colorado.Estats Units.

          1. Mina Wellington.Breckenridge districte.Summit Co.Colorado.Estats Units.

        2. Kokomo-Ten Mile districte miner.Summit Co.Colorado.Estats Units.

          1. Mina Colonel Sellers.Kokomo-Ten Mile districte miner.Summit Co.Colorado.Estats Units.

          2. Mina Wilfley.Kokomo-Ten Mile districte miner.Summit Co.Colorado.Estats Units.

    4. Connecticut.Estats Units.
      1. Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

        1. Brookfield.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

      2. Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

        1. Thomaston.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Thomaston Dam.Thomaston.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

            1. Thomaston Dam Railroad Cut.Thomaston Dam.Thomaston.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

    1. Nou Méxic.Estats Units.

  4. França.U.E.

    1. Llenguadoc-Roselló.França.U.E.

      1. Aude.Llenguadoc-Roselló.França.U.E.

        1. Les Corbièras comarca (Les Corberes).Aude.Llenguadoc-Roselló.França.U.E.

          1. Narbona districte.Les Corbièras comarca (Les Corberes).Aude.Llenguadoc-Roselló.França.U.E.

            1. Tuchan (Cantó de Tuissan).Narbona districte.Les Corbièras comarca (Les Corberes).Aude.Llenguadoc-Roselló.França.U.E.

              1. Padern.Tuchan (Cantó de Tuissan).Narbona districte.Les Corbièras comarca (Les Corberes).Aude.Llenguadoc-Roselló.França.U.E.

                1. Mina Tistoulet.Padern.Tuchan (Cantó de Tuissan).Narbona districte.Les Corbièras comarca (Les Corberes).Aude.Llenguadoc-Roselló.França.U.E.

  5. Itàlia.U.E.

    1. Toscana.Itàlia.U.E.

      1. Livorno.Toscana.Itàlia.U.E.

        1. Illa d'Elba.Livorno.Toscana.Itàlia.U.E.

      1. Massa Carrara.Toscana.Itàlia.U.E.
        1. Pedreres de Carrara.Massa Carrara.Toscana.Itàlia.U.E.
  6. Marroc.

    1. Oujda.Marroc.

      1. Touissit.Oujda.Marroc.

        1. Bou Becker.Touissit.Oujda.Marroc.

        2. Clot IX.Touissit.Oujda.Marroc.

    2. Souss-Massa Draâ.Marroc.

      1. Ouarzazate.Souss-Massa Draâ.Marroc.

        1. Djebel Sarho.Ouarzazate.Souss-Massa Draâ.Marroc.

          1. Imiter.Djebel Sarho.Ouarzazate.Souss-Massa Draâ.Marroc.

            1. Mina Imiter.Imiter.Djebel Sarho.Ouarzazate.Souss-Massa Draâ.Marroc.

  7. Méxic.

    1. Chihuahua.Méxic.

      1. Aquiles Serdán.Chihuahua.Méxic.

        1. Santa Eulàlia.Aquiles Serdán.Chihuahua.Méxic.

          1. Campo Este.Santa Eulàlia.Aquiles Serdán.Chihuahua.Méxic.

            1. Mina San Antonio.Campo Este.Santa Eulàlia.Aquiles Serdán.Chihuahua.Méxic.

          2. Campo Oeste.Santa Eulàlia.Aquiles Serdán.Chihuahua.Méxic.

    2. Durango.Méxic.

      1. Mapimí municipi.Durango.Méxic.

        1. Mapimí.Mapimí municipi.Durango.Méxic.

          1. Mina Ojuela.Mapimí.Mapimí municipi.Durango.Méxic.

    3. Sinaloa.Méxic.

      1. Choix.Sinaloa.Méxic.

  8. Namíbia.

    1. Oshikoto.Namíbia.

      1. Otavi.Oshikoto.Namíbia.

        1. Tsumeb.Otavi.Oshikoto.Namíbia.

          1. Mina Tsumeb (Mina Tsumcorp).Tsumeb.Otavi.Oshikoto.Namíbia.

    2. Otjozondjupa.Namíbia.

      1. Grootfontein.Otjozondjupa.Namíbia.

        1. Mina Berg Aukas.Grootfontein.Otjozondjupa.Namíbia.

  9. Perú.

    1. Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

      1. Daniel Alcides Carrión.Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

        1. San José de Huayllay.Daniel Alcides Carrión.Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

          1. Cerro de Pasco.San José de Huayllay.Daniel Alcides Carrión.Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

            1. Huarón.Cerro de Pasco.San José de Huayllay.Daniel Alcides Carrión.Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

              1. Mines de Huarón.Huarón.Cerro de Pasco.San José de Huayllay.Daniel Alcides Carrión.Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

  10. Portugal.U.E.

    1. Alentejo.Portugal.U.E.

      1. Baixo Alentejo.Alentejo.Portugal.U.E.

        1. Beja.Baixo Alentejo.Alentejo.Portugal.U.E.

          1. Moura.Beja.Baixo Alentejo.Alentejo.Portugal.U.E.

            1. Sobral da Adiça.Moura.Beja.Baixo Alentejo.Alentejo.Portugal.U.E.

              1. Mina Preguiça.Sobral da Adiça.Moura.Beja.Baixo Alentejo.Alentejo.Portugal.U.E.

Principi de pàginaVMG - © 1995-2006 Visual Minerals Gràfics.Col.leccións Visualminer i Fotominer. Ll.García. Índex Mineralógic. Avis legal / Aviso legal.