FOTOMINER

VMG Visual Minerals Gràfics

MINERALS

Índex

Veure taulaMINERALS - Llistat general de minerals per ordre alfabètic.

A-B-C-D-E-F-G-H-I-J-K-L-M-N-O-P-Q-R-S-T-U-V-W-X-Y-Z

APATITA

GRUPS/SÉRIES

CLASSE:

Fosfats, Arsenats i Vanadats.

SUBCLASSE:

Fosfats.

GRUP/SÉRIE:

APATITA

BELOVITA-Ce

BELOVITA-La

ESTRONCI-APATITA

FERMORITA

MIMETITA

MORELANDITA

PIROMORFITA

SVABITA

TURNEAUREITA

VANADINITA

COMPOSICIÓ: Ca5(PO4)3(F,Cl,OH)
SISTEMA: Hexagonal.

VARIETATS:

APATITA

CARBONATFLUORAPATITA

CARBONATHIDROXILAPATITA

CLORAPATITA

COLOFANA

ESPARRAGUINA

FOSFORITA

FRANCOLITA

HEDIFANA

HIDROXILAPATITA

HOLMBUSHITA

MOROXITA

MESCLAS:

DAVISONITA

DENNISONITA

ESPODIOSITA

SINÓNIMS:

APATITA

FLUORAPATITA

COLOR:

Blau.Blau cel .Verd oliva.Mel.Carn.Gris.Violeta.

TEXTURA: Vítria.

PARAGÉNESI:

APATITA

CALCITA

CASSITERITA

CLINOCLOR

CLORITA

EPIDOT

FERBERITA

FLUORITA

MARTITA

NEFELINA

ORTOSA

SIDERITA

WOLFRAMITA

AMBIENT: Hidrotermal.Pegmatític.
PRESENTACIÓ: En cristalls aïllats o grups que forman geodas i drusas, grànuls i masas.

DURESA:

 

REFRACCIÓ:

 

DENSITAT:

 

LLUÏSOR:

 

RATLLA:

 

EXFOLIACIÓ:

 

FRACTURA:

 

LOCALITAT TIPUS:

 

 

IDENTIFICACIÓ:

 

ETIMOLOGIA:

 

NOTES:

Alguns autors, la majoria, consideran la denominació "apatita" com a sinónim de totes las varietats, inclosa la denominació "fluorapatita", que en aquest cas si las considerarem sinónims. Si be totes son "apatites", cal fer doncs las distincions de varietats. Aqui apliquem la denominació "apatita" com a sinónim de "fluorapatita" només, i viceversa.

(?). Cita dubtosa.

 

MOSTRES:

Veure

APATITA Fragment.

Classe VII - Fosfats,Arsenats i Vanadats.

Ca5(PO4)3(F,Cl,OH)

Ipirà.Salvador.Bahía.Brasil.

4,1 cm.

© 1999 Ll.García.

Veure

APATITA Agregat de microcristalls.

Classe VII - Fosfats,Arsenats i Vanadats.

Ca5(PO4)3(F,Cl,OH)

Escart.La Guingueta d'Àneu.Pallars Sobirà.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

Vista 0,7x0,5 cm.

© 2011 J.Vinyoles.

Veure

APATITA (Var.Esparraguina) Agregat de cristalls amb dolomita globular.

Classe VII - Fosfats,Arsenats i Vanadats..

Ca5(PO4)3(F,Cl,OH)

Mines del Carmen.La Célia.Jumilla.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).

Espanya.U.E.

6,5 cm.

© 2007 Ll.García.

Veure

APATITA Microcristalls tabulars hexagonals.

Classe VII - Fosfats,Arseniats i Vanadats.

Ca5(PO4)3(F,Cl,OH)

Mina La Paloma.Zarza la Mayor.Càceres.Extremadura.Espanya.U.E.

Vista 1,2x0,8 cm.

© 2013 Ll.García.

Veure

APATITA Fragment.

Classe VII - Fosfats,Arsenats i Vanadats.

Ca5(PO4)3(F,Cl,OH)

Vohemar.Madagascar.

4,4 cm.

© 1999 Ll.García.

Veure

APATITA Cristalls sobre ortosa.

Classe VII - Fosfats,Arsenats i Vanadats.

Ca5(PO4)3(F,Cl,OH)

Imilchil.Mts.Anti-Atlas.Marroc.

6,9 cm.

© 2005 Ll.García.

Veure

APATITA Varietat moroxita inclosa en matriu.

Classe VII - Fosfats,Arsenats i Vanadats.

Ca5(PO4)3(F,Cl,OH)

Arendal.Froland.Aust-Agder.Noruega.

4,2 cm.

© 1999 Ll.García.

Veure

APATITA Cristalls amb cristalls d'arsenopirita i siderita.

Classe VII - Fosfats,Arsenats i Vanadats.

Ca5(PO4)3(F,Cl,OH)

Mina Barroca Grande.Panasqueíra.Covilhã.Castelo Branco districte.

Beira Baixa (Antiga provincia).Portugal.U.E.

10,4 cm.

© 2009 Ll.García.

Veure

APATITA Cristalls inclosos en calcita.

Classe VII - Fosfats,Arsenats i Vanadats.

Ca5(PO4)3(F,Cl,OH)

Llac Baikal.Transbaikalia.Sibéria Oriental.Rússia (Federació de Rússia).C.E.I.

5,2 cm.

© 2000 Ll.García.

REFERÉNCIES:

  • Autors:

  • Bibliogràfia:

    • American Mineralogist, volum 74, pàg. 870.Any 1989.

    • American Mineralogist, volum 80, pàgs. 329/335.Any 1995.

  • Museus:

  • Webs:

    • http://usuarios.lycos.es/pmminerales/

    • http://www.rodolfocorona.com/cerro_de_mercado_dgo_mex.htm

    •  http://www.nuevoportal.com/andando/pueblos/extrema/caceres/logrosan.html#minerales/

    • http://www.nuevoportal.com/andando/pueblos/extrema/badajoz/alburquerque.html#minerales/

    • http://www.nuevoportal.com/andando/pueblos/extrema/caceres/miajadas.html#minerales/

    • http://www.nuevoportal.com/andando/pueblos/extrema/caceres/trujillo.html#minerales/

    • http://www.terra.es/personal3/sulfur/pag.6.htm

    • http://www.minvision.com

APATITA

Cristalls sobre ortosa.

Classe VII - Fosfats,Arsenats i Vanadats.

Ca5(PO4)3(F,Cl,OH)

Imilchil.Mts. Anti-Atlas.Marroc.

6,9x5,7x3,8 cm.

© 2005 Ll.García.

 

 

JACIMENTS

 

  1. Afghanistàn.

    1. Badakhstàn.Afghanistàn.

      1. Sar-E-Sang.Badakhstàn.Afghanistàn.

        1. Mina Lapislàssul.li.Sar-E-Sang.Badakhstàn.Afghanistàn.
    1. Nuristàn (Kunar).Afghanistàn.

      1. Paprok.Nuristàn (Kunar).Afghanistàn.

  2. Alemanya.U.E.

    1. Baviera.Alemanya.U.E.

      1. Neustad an der Waldnaab.Baviera.Alemanya.U.E.

        1. Vohenstrauss.Neustad an der Waldnaab.Baviera.Alemanya.U.E.

          1. Waidhaus.Vohenstrauss.Neustad an der Waldnaab.Baviera.Alemanya.U.E.

            1. Hagendorf.Waidhaus.Vohenstrauss.Neustad an der Waldnaab.Baviera.Alemanya.U.E.

  3. Austria.U.E.

  4. Bolivia.

    1. Potosí.Bolivia.

      1. Bustillo.Potosí.Bolivia.

        1. Llallagua.Bustillo.Potosí.Bolivia.

          1. Turó de Llallagua.Llallagua.Bustillo.Potosí.Bolivia.

            1. Mina Siglo XX (Mina Llallagua).Turó de Llallagua.Llallagua.Bustillo.Potosí.Bolivia.

  5. Brasil.

    1. Bahía.Brasil.

      1. Salvador.Bahía.Brasil.

        1. Capim Grosso.Salvador.Bahía.Brasil.

        2. Ipirà.Salvador.Bahía.Brasil.

        3. Jacobina.Salvador.Bahía.Brasil.

    2. Mines Gerais.Brasil.

      1. Belo Horizonte.Mines Gerais.Brasil.

        1. Governador Valhadares.Belo Horizonte.Mines Gerais.Brasil.

          1. Conselheiro Pena.Governador Valhadares.Belo Horizonte.Mines Gerais.Brasil.

            1. Galiléia.Conselheiro Pena.Governador Valhadares.Belo Horizonte.Mines Gerais.Brasil.

              1. Mina Sapa.Galiléia.Conselheiro Pena.Governador Valhadares.Belo Horizonte.Mines Gerais.Brasil.

        2. Medina.Belo Horizonte.Mines Gerais.Brasil.

          1. Pedra Azul.Medina.Belo Horizonte.Mines Gerais.Brasil.

        3. Morro Velho.Belo Horizonte.Mines Gerais.Brasil.

        4. Rio Doce.Belo Horizonte.Mines Gerais.Brasil.

          1. Mina Golconda.Rio Doce.Belo Horizonte.Mines Gerais.Brasil.

      2. Poços de Caldas.Mines Gerais.Brasil.

        1. Complexa alcalí de Poços de Caldas.Poços de Caldas.Mines Gerais.Brasil.

  6. Canadà.

    1. Ontario.Canadà.

      1. Toronto.Ontario.Canadà.

        1. Haliburton Co.Toronto.Ontario.Canadà.

          1. Monmouth Township.Haliburton Co.Toronto.Ontario.Canadà.

            1. Tory Hill.Monmouth Township.Haliburton Co.Toronto.Ontario.Canadà.

              1. Bear Lake.Tory Hill.Monmouth Township.Haliburton Co.Toronto.Ontario.Canadà.

  7. Colombia.

    1. Boyacà (Departament de Boyacà).Colombia.

      1. Pauna.Boyacà (Departament de Boyacà).Colombia.

        1. Mina La Marina.Pauna.Boyacà (Departament de Boyacà).Colombia.

  8. Espanya.U.E.

    1. Andalusía.Espanya.U.E.

      1. Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

        1. Adra.Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

        2. Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

          1. Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

            1. Rodalquilar.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

              1. Mina María Josefa.Rodalquilar.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

        3. Sierra Alhamilla.Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

        4. Vera.Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

      2. Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

        1. Belmez.Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

        2. Fuenteovejuna (Fuente Obejuna).Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

          1. Coto Miner Carbonell (Zona de Fuenteovejuna).Fuenteovejuna (Fuente Obejuna).Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

        3. Hornachuelos.Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

          1. El Cabril.Hornachuelos.Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

          2. Sierra Albarrana.Hornachuelos.Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

            1. Coto Miner Carbonell.Sierra Albarrana.Hornachuelos.Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

      3. Huelva.Andalusía.Espanya.U.E.

        1. Palma del Condado.Huelva.Andalusía.Espanya.U.E.

      4. Màlaga.Andalusía.Espanya.U.E.

        1. Ronda.Màlaga.Andalusía.Espanya.U.E.

          1. Serranía de Ronda.Ronda.Màlaga.Andalusía.Espanya.U.E.

      5. Sevilla.Andalusía.Espanya.U.E.

        1. Peñaflor.Sevilla.Andalusía.Espanya.U.E.

        2. Puebla de los Infantes.Sevilla.Andalusía.Espanya.U.E.

    2. Astúries.Espanya.U.E.

      1. Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        1. Belmonte (Belmonte de Miranda).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          1. El Valle-Boinás.Belmonte (Belmonte de Miranda).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

            1. Mines d'El Valle-Boinás.El Valle-Boinás.Belmonte (Belmonte de Miranda).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        2. Salas.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          1. Biescas (Viescas).Salas.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

            1. Carlés.Biescas (Viescas).Salas.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

              1. Skarn de Carlés.Carlés.Biescas (Viescas).Salas.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

                1. Mina de Carlés.Skarn de Carlés.Carlés.Biescas (Viescas).Salas.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        3. San Martín de Oscos (Samartín d'Ozcos).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

    3. Castella i Lleó.Espanya.U.E.

      1. Salamanca.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

        1. Barquilla.Salamanca.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

          1. Mina Fuentes Villanas.Barquilla.Salamanca.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

        2. Morille.Salamanca.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

          1. Mina Alegría.Morille.Salamanca.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

      2. Zamora.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

        1. Comarca de Aliste-Alba-Tábara.Zamora.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

          1. Alba (Tierra de Alba).Comarca de Aliste-Alba-Tábara.Zamora.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

            1. Losacio (Losacio de Alba).Alba (Tierra de Alba).Comarca de Aliste-Alba-Tábara.Zamora.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

              1. Mina Clara (Mina Santa Clara).Losacio (Losacio de Alba).Alba (Tierra de Alba).Comarca de Aliste-Alba-Tábara.Zamora.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

        1. Pereruela.Zamora.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

    4. Castella La Manxa.Espanya.U.E.

      1. Conca.Castella La Manxa.Espanya.U.E.

        1. Garaballa.Conca.Castella La Manxa.Espanya.U.E.

      2. Guadalajara.Castella La Manxa.Espanya.U.E.

        1. El Cardoso (El Cardoso de la Sierra).Guadalajara.Castella La Manxa.Espanya.U.E.

    5. Catalunya.Espanya.U.E.

      1. Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Baix Llobregat.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. El Papiol.Baix Llobregat.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Pedrera Berta (Mina Berta).El Papiol.Baix Llobregat.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

          2. Gavà.Baix Llobregat.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Bruguers.Gavà.Baix Llobregat.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Mines de Bruguers.Bruguers.Gavà.Baix Llobregat.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

                1. Mines del Rocabruna.Mines de Bruguers.Bruguers.Gavà.Baix Llobregat.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.
        1. Vallés Occidental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Montcada i Reixac.Vallés Occidental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Turó de Montcada.Montcada i Reixac.Vallés Occidental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Pedrera Asland.Turó de Montcada.Montcada i Reixac.Vallés Occidental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

      1. Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Alt Empordà.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Cadaqués.Alt Empordà.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Cap de Creus.Cadaqués.Alt Empordà.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

      2. Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Pallars Jussà.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E. (?)

          1. Tremp.Pallars Jussà.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E. (?)

            1. Casterner de les Olles.Tremp.Pallars Jussà.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E. (?)

        2. Pallars Sobirá.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Espot.Pallars Sobirá.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

          2. La Guingueta d'Àneu.Pallars Sobirà.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Escart.La Guingueta d'Àneu.Pallars Sobirà.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

      3. Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Bellmunt del Priorat.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Mines de Bellmunt.Bellmunt del Priorat.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Mina Eugénia (Mina Gran) (Mina Inocenta).Mines de Bellmunt.Bellmunt del Priorat.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

    1. Comunitat de Madrid (Madrid).Espanya.U.E.

      1. Madrid.Comunitat de Madrid (Madrid).Espanya.U.E.

        1. Cadalso de los Vidrios.Madrid.Comunitat de Madrid (Madrid).Espanya.U.E.

    2. Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

      1. Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

        1. Abaràn.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

        2. Cehegín.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

          1. Gilico.Cehegín.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

            1. Mina María.Gilico.Cehegín.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

        3. Jumilla.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

          1. La Célia.Jumilla.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

            1. Mines del Carmen.La Célia.Jumilla.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

    3. Extremadura.Espanya.U.E.

      1. Badajoz.Extremadura.Espanya.U.E.

        1. Alburquerque.Badajoz.Extremadura.Espanya.U.E.

      2. Càceres.Extremadura.Espanya.U.E.

        1. Logrosàn.Càceres.Extremadura.Espanya.U.E.

        2. Montànchez.Càceres.Extremadura.Espanya.U.E.

        3. Trujillo comarca.Càceres.Extremadura.Espanya.U.E.

          1. Miajadas.Trujillo comarca.Càceres.Extremadura.Espanya.U.E.

          2. Trujillo.Trujillo comarca.Càceres.Extremadura.Espanya.U.E.

        4. Valencia de Alcàntara comarca.Càceres.Extremadura.Espanya.U.E.

          1. Valencia de Alcàntara.Valencia de Alcàntara comarca.Càceres.Extremadura.Espanya.U.E.

        5. Zarza la Mayor.Càceres.Extremadura.Espanya.U.E.

          1. Mina La Paloma.Zarza la Mayor.Càceres.Extremadura.Espanya.U.E.

    4. Galícia.Espanya.U.E.

      1. A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

        1. Bergantiños comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Carballo.Bergantiños comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

            1. Cances (San Martiño de Cances).Carballo.Bergantiños comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

              1. Mt. Neme.Cances (San Martiño de Cances).Carballo.Bergantiños comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

                1. Mines de Monte Neme (Mines Monteneme).Mt. Neme.Cances (San Martiño de Cances).Carballo.Bergantiños comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

                  1. Mina Monte Neme (Mina Monteneme).Mines de Monte Neme (Mines Monteneme).Mt. Neme.Cances (San Martiño de Cances).Carballo.Bergantiños comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

      2. Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

        1. O Condado comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Ponteareas (Puenteareas).O Condado comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

            1. O Confurco.Ponteareas (Puenteareas).O Condado comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

              1. Pedrera Cillarga.O Confurco.Ponteareas (Puenteareas).O Condado comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

        2. O Deza comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Vila de Cruces.O Deza comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

            1. Santiago de Fontao.Vila de Cruces.O Deza comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

              1. Poblat Miner de Fontao.Santiago de Fontao.Vila de Cruces.O Deza comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

                1. Mina de Fontao (Mines de Fontao).Poblat Miner de Fontao.Santiago de Fontao.Vila de Cruces.O Deza comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

        3. Vigo comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Gondomar.Vigo comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

            1. Vincios (Santa Mariña de Vincios).Gondomar.Vigo comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

              1. Serra do Galiñeiro.Vincios (Santa Mariña de Vincios).Gondomar.Vigo comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

                1. Mt. Galiñeiro.Serra do Galiñeiro.Vincios (Santa Mariña de Vincios).Gondomar.Vigo comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

                  1. Mina Santa Marina (Mina Ana María) (Mina Ana) (Mina Marina) (Mina Maria).Mt. Galiñeiro.Serra do Galiñeiro.Vincios (Santa Mariña de Vincios).Gondomar.Vigo comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

    5. La Rioja.Espanya.U.E.

      1. Logroño.La Rioja.Espanya.U.E.

        1. Cameros (Tierra de Cameros) comarca.Logroño.La Rioja.Espanya.U.E.

          1. Serra de Cameros (Sierra de Cameros).Cameros (Tierra de Cameros) comarca.Logroño.La Rioja.Espanya.U.E.

    6. Navarra (Comunitat Foral de Navarra).Espanya.U.E.

      1. Pamplona.Navarra (Comunitat Foral de Navarra).Espanya.U.E.

        1. Esteríbar.Pamplona.Navarra (Comunitat Foral de Navarra).Espanya.U.E.

          1. Euguí.Esteríbar.Pamplona.Navarra (Comunitat Foral de Nasvarra).Espanya.U.E.

            1. Pedrera Azcàrate.Euguí.Esteríbar.Pamplona.Navarra (Comunitat Foral de Navarra).Espanya.U.E.

    7. Valencia (Comunitat Valenciana).Espanya.U.E.

      1. Alacant.Valencia (Comunitat Valenciana).Espanya.U.E.

        1. Albatera.Alacant.Valencia (Comunitat Valenciana).Espanya.U.E.

          1. Pedrera de Los Serranos.Albatera.Alacant.Valencia (Comunitat Valenciana).Espanya.U.E.

  9. Estats Units.

    1. Alaska.Estats Units.

      1. Denali Borough.Alaska.Estats Units.

      2. Juneau Borough.Alaska.Estats Units.

        1. Àrea de Berners Bay.Juneau Borough.Alaska.Estats Units.

        2. Mina Horrible.Juneau Borough.Alaska.Estats Units.

      3. Matanuska-Susitna Borough.Alaska.Estats Units.

      4. Southeast Fairbanks CA (Àrea censal).Alaska.Estats Units.

      5. Valdez-Cordova CA (Àrea censal).Alaska.Estats Units.

      6. Yukon-Koyukuk CA (Àrea censal).Alaska.Estats Units.

    2. California.Estats Units.

      1. San Diego Co.California.Estats Units.

        1. Mesa Grande districte.San Diego Co.California.Estats Units.

          1. Mina Himalaya.Mesa Grande districte.San Diego Co.California.Estats Units.

        2. Pala districte.San Diego Co.California.Estats Units.

          1. Mina Stewart Lithia.Pala districte.San Diego Co.California.Estats Units.

      2. San Benito Co.California.Estats Units.

        1. Mina Benitoite Gem.San Benito Co.California.Estats Units.

    3. Colorado.Estats Units.

      1. Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

        1. Mt. Antero.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

        2. Sedalia districte.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

          1. Mina Sedalia (Mina Sedalia Copper).Sedalia districte.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

        3. Turret districte.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

          1. Mina Homestake.Turret districte.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

      2. Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

        1. Empire.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

          1. Dailey districte (Jones Pass districte).Empire.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

            1. Mina Urad.Dailey districte (Jones Pass districte).Empire.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

            2. Red Mountain.Dailey districte (Jones Pass districte).Empire.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

              1. Mina Henderson.Red Mountain.Dailey districte (Jones Pass districte).Empire.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

        2. Georgetown.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

          1. Georgetown districte (Georgetown-Silver Plume districte).Georgetown.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

        3. Pegmatites de Clear Creek.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

          1. Santa Fé Mountain.Pegmatites de Clear Creek.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

      3. Costilla Co.Colorado.Estats Units.

        1. Trinchera Range.Costilla Co.Colorado.Estats Units.

          1. Rusell.Trinchera Range.Costilla Co.Colorado.Estats Units.

      4. Eagle Co.Colorado.Estats Units.

        1. Fulford Districte.Eagle Co.Colorado.Estats Units.

          1. Crystal Lode pegmatites.Fulford Districte.Eagle Co.Colorado.Estats Units.

        2. Gilman.Eagle Co.Colorado.Estats Units.

          1. Gilman districte.Gilman.Eagle Co.Colorado.Estats Units.

            1. Mina Eagle (Mina Gilman).Gilman districte.Gilman.Eagle Co.Colorado.Estats Units.

      5. El Paso Co.Colorado.Estats Units.

        1. Cheyenne districte.El Paso Co.Colorado.Estats Units.

          1. St. Peters Dome.Cheyenne districte.El Paso Co.Colorado.Estats Units.

          2. Stove Mountain (Cookstove Mountain).Cheyenne districte.El Paso Co.Colorado.Estats Units.

        2. Deadmans Canyon.El Paso Co.Colorado.Estats Units.

          1. Deadmans Canyon pegmatite.Deadmans Canyon.El Paso Co.Colorado.Estats Units.

        3. El Paso Districte.El Paso Co.Colorado.Estats Units.

          1. Mina Johnny Feldspar.El Paso Districte.El Paso Co.Colorado.Estats Units.

        4. Pikes Peak.El Paso Co.Colorado.Estats Units.

          1. Batòlit de Pikes Peak.Pikes Peak.El Paso Co.Colorado.Estats Units.

      6. Fremant Co.Colorado.Estats Units.

        1. Àrea de Texas Creek.Fremant Co.Colorado.Estats Units.

      7. Gilpin Co.Colorado.Estats Units.

        1. Àrea de Central City (Central City district).Gilpin Co.Colorado.Estats Units.

      8. Lake Co.Colorado.Estats Units.

        1. Climax.Lake Co.Colorado.Estats Units.

          1. Climax districte.Climax.Lake Co.Colorado.Estats Units.

            1. Fremont Pass.Climax districte.Climax.Lake Co.Colorado.Estats Units.

              1. Mina Climax.Fremont Pass.Climax districte.Climax.Lake Co.Colorado.Estats Units.

      9. Larimer Co.Colorado.Estats Units.

        1. Crystal Mountain.Larimer Co.Colorado.Estats Units.

      10. Mesa Co.Colorado.Estats Units.

      11. Ouray Co.Colorado.Estats Units.

        1. Ouray.Ouray Co.Colorado.Estats Units.

          1. Ouray districte.Ouray.Ouray Co.Colorado.Estats Units.

            1. Mines d'Ouray County.Ouray districte.Ouray.Ouray Co.Colorado.Estats Units.

            2. San Juan Mountains.Ouray districte.Ouray.Ouray Co.Colorado.Estats Units.

              1. Mt. Sneffels.San Juan Mountains.Ouray districte.Ouray.Ouray Co.Colorado.Estats Units.

                1. Mina Camp Bird.Mt. Sneffels.San Juan Mountains.Ouray districte.Ouray.Ouray Co.Colorado.Estats Units.

      12. Park Co.Colorado.Estats Units.

        1. Alma Districte.Park Co.Colorado.Estats Units.

          1. Alma.Alma Districte.Park Co.Colorado.Estats Units.

            1. Mt. Bross.Alma.Alma Districte.Park Co.Colorado.Estats Units.

              1. Mina Sweet Home (Mina Home Sweet Home).Mt. Bross.Alma.Alma Districte.Park Co.Colorado.Estats Units.

      13. Rio Grande Co.Colorado.Estats Units.

        1. Summitville districte (Summit districte).Rio Grande Co.Colorado.Estats Units.

      14. Routt Co.Colorado.Estats Units.

        1. Hahns Peak districte.Routt Co.Colorado.Estats Units.

      15. Saguache Co.Colorado.Estats Units.

        1. Bonanza districte.Saguache Co.Colorado.Estats Units.

      16. San Juan Co.Colorado.Estats Units.

        1. Red Mountain districte.San Juan Co.Colorado.Estats Units.

          1. Red Mountain Pass.Red Mountain districte.San Juan Co.Colorado.Estats Units.

            1. Mina Longfellow.Red Mountain Pass.Red Mountain districte.San Juan Co.Colorado.Estats Units.

        2. Silverton.San Juan Co.Colorado.Estats Units.

          1. Silverton districte.Silverton.San Juan Co.Colorado.Estats Units.

            1. Brown's Gulch.Silverton districte.Silverton.San Juan Co.Colorado.Estats Units.

              1. Mina Brooklyn.Brown's Gulch.Silverton districte.Silverton.San Juan Co.Colorado.Estats Units.

      17. Teller Co.Colorado.Estats Units.

        1. Àrea Lake George.Teller Co.Colorado.Estats Units.

        2. Cripple Creek districte.Teller Co.Colorado.Estats Units.

        3. Pegmatita Black Cloud (Mina Black Cloud).Teller Co.Colorado.Estats Units.

    4. Connecticut.Estats Units.

      1. Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

        1. Bethel.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

        2. Newtown.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Hawleyville.Newtown.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

        3. Redding.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Branchville.Redding.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

            1. Pedrera Branchville (Pedrera Abijah (Abijiha) N. Fillow) (Pedrera Fillow) (Mina Branchville Mica) (Mina Smith).Redding.Branchville.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

          1. West Redding.Redding.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

        4. Trumbull.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Long Hill.Trumbull.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

            1. Mina Old Park (Mina Hubbard) (Mina Lane's de Trumbull) (Old Park Mine) (Hubbard Mine) (Lane's Mine of Trumbull).Long Hill.Trumbull.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

      2. Hartford Co.Connecticut.Estats Units.

        1. Glastonbury.Hartford Co.Connecticut.Estats Units.

          1. South Glastonbury.Glastonbury.Hartford Co.Connecticut.Estats Units.

            1. Pedrera Spinelli (Prospecció Spinelli) (Spinelli Quarry).South Glastonbury.Hartford Co.Connecticut.Estats Units.

      3. Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

        1. New Milford.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Upper Merryall.New Milford.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

            1. Mina Roebling (Roebling Mine).Upper Merryall.New Milford.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

        1. Thomaston.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Thomaston Dam.Thomaston.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

            1. Thomaston Dam Railroad Cut.Thomaston Dam.Thomaston.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

        2. Torrington.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

          1. West Torrington.Torrington.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

      1. Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

        1. Durham.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

        2. East Hampton.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Cobalt.East Hampton.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

          2. Pedreres Clark Hill (Clark Hill Quarrys).East Hampton.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

            1. Pedrera Nathan Hall (Nathan Hall Quarry).Pedreres Clark Hill (Clark Hill Quarrys).East Hampton.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

        3. Haddam.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Haddam Neck.Haddam.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

            1. Rock Landing.Haddam Neck.Haddam.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

              1. Pedrera Gillette (Pedrera Haddam Neck) (Mina J-J).Rock Landing.Haddam Neck.Haddam.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

          2. Higganum.Haddam.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

          3. Pedrera i Prospecció CCC (Pedrera Civilian Conservation Corps).Haddam.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

        4. Middletown.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

        5. Portland.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Collins Hill.Portland.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

            1. Pedrera Strickland.Collins Hill.Portland.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

          2. Mina Walden Gem (Walden Gem Quarry).Portland.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

          3. Pedrera Bordonaro (Bordonaro Quarry).Portland.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

          4. Pedrera Case.Portland.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

          5. Pedrera Hale (Hale Quarry) (Pedrera Andrews) (Andrews Quarry).Portland.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

      2. New Haven Co.Connecticut.Estats Units.

        1. Branford.New Haven Co.Connecticut.Estats Units.

        2. Leetes Island.New Haven Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Pedrera Leetes Island.Leetes Island.New Haven Co.Connecticut.Estats Units.

        3. New Haven.New Haven Co.Connecticut.Estats Units.

      3. New London Co.Connecticut.Estats Units.

        1. Stonington.New London Co.Connecticut.Estats Units.

        1. Waterford.New London Co.Connecticut.Estats Units.

    5. Maine.Estats Units.

      1. Oxford Co.Maine.Estats Units.

        1. Greenwood.Oxford Co.Maine.Estats Units.

          1. Pedrera Harvard (Pedrera Noyes Mountain) (Mina Harvard) (Mina Noyes Mountain).Greenwood.Oxford Co.Maine.Estats Units.

    6. Nevada.Estats Units.

      1. Nye Co.Nevada.Estats Units.

        1. Gabbs districte.Nye Co.Nevada.Estats Units.

          1. Gabbs.Gabbs districte.Nye Co.Nevada.Estats Units.

            1. Mina Basic Refractories (Mina Basic; Mina Premier Chemicals).Gabbs.Gabbs districte.Nye Co.Nevada.Estats Units.

  10. Itàlia.U.E.

    1. Campania.Itàlia.U.E.

      1. Nàpols.Campania.Itàlia.U.E.

        1. Mt. Vesúbi.Nàpols.Campania.Itàlia.U.E.

          1. Mt. Somma.Mt. Vesúbi.Nàpols.Campania.Itàlia.U.E.

    2. Ligúria.Itàlia.U.E.

      1. Génova.Ligúria.Itàlia.U.E.
    3. Toscana.Itàlia.U.E.

      1. Livorno.Toscana.Itàlia.U.E.
        1. Illa d'Elba.Livorno.Toscana.Itàlia.U.E.
      1. Massa Carrara.Toscana.Itàlia.U.E.

        1. Pedreres de Carrara.Massa Carrara.Toscana.Itàlia.U.E.
  11. Madagascar.

    1. Toliara.Madagascar.

      1. Departament de Bekily.Toliara.Madagascar.

        1. Mina Miary.Departament de Bekily.Toliara.Madagascar.

    2. Antsiranana.Madagascar.

      1. Sava.Antsiranana.Madagascar.

        1. Vohémar.Sava.Antsiranana.Madagascar.

  12. Marroc.

    1. Mts. Anti-Atlas.Marroc.

      1. Imilchil.Mts. Anti-Atlas.Marroc.

  13. Méxic.

    1. Durango.Méxic.

      1. Durango municipi.Durango.Méxic.

        1. Victória de Durango.Durango municipi.Durango.Méxic.

          1. Mina Cerro de Mercado.Victória de Durango.Durango municipi.Durango.Méxic.

      2. Mapimí municipi.Durango.Méxic.

        1. Mapimí.Mapimí municipi.Durango.Méxic.

          1. Mina Ojuela.Mapimí.Mapimí municipi.Durango.Méxic.

  14. Namíbia.

    1. Khomas (Regió de Khomas).Namibia.

      1. Windhoek.Khomas (Regió de Khomas).Namíbia.

        1. Seeis.Windhoek.Khomas (Regió de Khomas).Namíbia.

          1. Mina Onjanga.Seeis.Windhoek.Khomas (Regió de Khomas).Namíbia.

  15. Noruega.

    1. Aust-Agder.Noruega.

      1. Froland.Aust-Agder.Noruega.

        1. Arendal.Froland.Aust-Agder.Noruega.

    2. Buskerud.Noruega.

      1. Modum.Buskerud.Noruega.

        1. Snarum.Modum.Buskerud.Noruega.

          1. Pedrera Overntjern.Snarum.Modum.Buskerud.Noruega.

          2. Pedrera Tingelstadtjern.Snarum.Modum.Buskerud.Noruega.

  16. Pakistàn.

    1. Àreas Septentrionals.Pakistàn.

      1. Baltistàn.Àreas Septentrionals.Pakistàn.

        1. Districte Skardu.Baltistàn.Àreas Septentrionals.Pakistàn.

          1. Mts. Haramosh.Districte Skardu.Baltistàn.Àreas Septentrionals.Pakistàn.

            1. Shengus (Shingus).Mts. Haramosh.Districte Skardu.Baltistàn.Àreas Septentrionals.Pakistàn.

              1. Drot.Shengus (Shingus).Mts. Haramosh.Districte Skardu.Baltistàn.Àreas Septentrionals.Pakistàn.

            2. Tormiq.Mts. Haramosh.Districte Skardu.Baltistàn.Àreas Septentrionals.Pakistàn.

          2. Vall Shigar.Districte Skardu.Baltistàn.Àreas Septentrionals.Pakistàn.

            1. Alchuri.Vall Shigar.Districte Skardu.Baltistàn.Àreas Septentrionals.Pakistàn.

      1. Districte Gilgit.Àreas Septentrionals.Pakistàn.

        1. Vall Hunza.Karimabad.Districte Gilgit.Àreas Septentrionals.Pakistàn.

          1. Karimabad.Districte Gilgit.Àreas Septentrionals.Pakistàn.

            1. Nagar (Nagir).Vall Hunza.Karimabad.Districte Gilgit.Àreas Septentrionals.Pakistàn.

  17. Perú.

    1. Huánuco (Departamento de Huánuco).Perú.

      1. Dos de Mayo.Huánuco (Departamento de Huánuco).Perú.

        1. Huallanca (Distrito de Huallanca).Dos de Mayo.Huánuco (Departamento de Huánuco).Perú.

          1. Mina Huanzalá.Huallanca (Distrito de Huallanca).Dos de Mayo.Huánuco (Departamento de Huánuco).Perú.

  18. Portugal.U.E.

    1. Beira Baixa (Antiga provincia).Portugal.U.E.

      1. Castelo Branco districte.Beira Baixa (Antiga provincia).Portugal.U.E.

        1. Covilhã.Castelo Branco districte.Beira Baixa (Antiga provincia).Portugal.U.E.

          1. Panasqueíra.Covilhã.Castelo Branco districte.Beira Baixa (Antiga provincia).Portugal.U.E.

            1. Mina Barroca Grande.Panasqueíra.Covilhã.Castelo Branco districte.Beira Baixa (Antiga provincia).Portugal.U.E.

    2. Viseu.Portugal.U.E.
      1. Sátão.Viseu.Portugal.U.E.

        1. Ferreira de Aves.Sátão.Viseu.Portugal.U.E.

          1. Aldeia Nova.Ferreira de Aves.Sátão.Viseu.Portugal.U.E.
            1. Mina Assunção (Mina da Senhora da Assunção).Aldeia Nova.Ferreira de Aves.Sátão.Viseu.Portugal.U.E.

  19. Rússia (Federació de Rússia).C.E.I.

    1. Península de Kola.Rússia (Federació de Rússia).C.E.I.

      1. Múrmansk.Península de Kola.Rússia (Federació de Rússia).C.E.I.

        1. Khibiny (Jibiny).Múrmansk.Peninsula de Kola.Rússia (Federació de Rússia).C.E.I.

          1. Massís de Khibiny.Khibiny (Jibiny).Múrmansk.Peninsula de Kola.Rússia (Federació de Rússia).C.E.I.

            1. Mt. Rasvumchorr.Massís de Khibiny.Khibiny (Jibiny).Múrmansk.Peninsula de Kola.Rússia (Federació de Rússia).C.E.I.

              1. Apatita Circ (Apatitovyi Tsirk).Mt. Rasvumchorr.Massís de Khibiny.Khibiny (Jibiny).Múrmansk.Peninsula de Kola.Rússia (Federació de Rússia).C.E.I.

    2. Sibéria Oriental.Rússia (Federació de Rússia).C.E.I.

      1. Transbaikalia.Sibéria Oriental.Rússia (Federació de Rússia).C.E.I.

        1. Llac Baikal.Transbaikalia.Sibéria Oriental.Rússia (Federació de Rússia).C.E.I.

          1. Sludyanka.Llac Baikal.Transbaikalia.Sibéria Oriental.Rússia (Federació de Rússia).C.E.I.

            1. Pedrera Pereval.Sludyanka.Llac Baikal.Transbaikalia.Sibéria Oriental.Rússia (Federació de Rússia).C.E.I.

  20. Sudàfrica.

    1. Limpopo.Sudàfrica.

      1. Mopani districte.Limpopo.Sudàfrica.

        1. Baphalaborwa (Phalaborwa).Mopani districte.Limpopo.Sudàfrica.

  21. Suecia.U.E.

    1. Värmland.Suecia.U.E.

      1. Filipstad.Värmland.Suecia.U.E.

        1. Langban.Filipstad.Värmland.Suecia.U.E.

  22. Sri Lanka.

  23. Suïssa.

    1. Valais (Wallis).Suïssa.

      1. Vall de Binn (Binntal).Valais (Wallis).Suïssa.

        1. Imfeld (Im Feld).Vall de Binn (Binntal).Valais (Wallis).Suïssa.

          1. Pedrera Lengenbach.Imfeld (Im Feld).Vall de Binn (Binntal).Valais (Wallis).Suïssa.

  24. Xina.

    1. Sichuan.Xina.

      1. Mianyang.Sichuan.Xina.

        1. Pingwu.Mianyang.Sichuan.Xina.

          1. Huya.Pingwu.Mianyang.Sichuan.Xina.

            1. Mt. Xuebaoding (Mt. Shao-Bao-Din).Huya.Pingwu.Mianyang.Sichuan.Xina.

Principi de pàginaVMG - © 1995-2006 Visual Minerals Gràfics.Col.leccións Visualminer i Fotominer. Ll.García. Índex Mineralógic. Avis legal / Aviso legal.