FOTOMINER

VMG Visual Minerals Gràfics

MINERALS

Índex

MINERALS - Llistat general de minerals per ordre alfabètic.

A-B-C-D-E-F-G-H-I-J-K-L-M-N-O-P-Q-R-S-T-U-V-W-X-Y-Z

HORNBLENDA

GRUPS/SÉRIES

CLASSE:

Silicats.

SUBCLASSE:

Inosilicats.Amfíbols.

GRUP/SÉRIE:

ACTINOLITA

ALUMINOBARROISITA

ALUMINOFERROBARROISITA

ALUMINOFERROHORNBLENDA

ALUMINOKATOFORITA

ALUMINOTSCHERMAKITA

AMFÍBOL

AMIANT

ANTOFIL.LITA

ARFVEDSONITA

BARROISITA

CANNIL.LOITA

CLINOHOLMQUISTITA

CROSSITA

CUMMINGTONITA

DANNEMORITA

ECKERMANNITA

EDENITA

FERRIBARROISITA

FERRIRICHTERITA

FERRISADANAGAITA-K

FERRITARAMITA

FERRITSCHERMAKITA

FERRIWINCHITA

FERROACTINOLITA

FERROALUMINOBARROISITA

FERROALUMINOTSCHERMAKITA

FERROALUMINOWINCHITA

FERROANTOFIL.LITA

FERROECKERMANNITA

FERROEDENITA

FERROFERRIBARROISITA

FERROFERRITSCHERMAKITA

FERROFERRIWINCHITA

FERROGEDRITA

FERROGLAUCOFANA

FERROHOLMQUISTITA

FERROHORNBLENDA

FERROKAERSUTITA

FERROPARGASITA

FERRORICHTERITA

FERROTSCHERMAKITA

FERROWINCHITA

FLUORICHTERITA

FLUOROEDENITA

GEDRITA

GLAUCOFANA

GRUNERITA

HASTINGSITA

HOLMQUISTITA

HORNBLENDA

JOESMITHITA

KAERSUTITA

KORNITA

KOZULITA

LEAKEITA

MAGNESIARFVEDSONITA

MAGNESIHASTINGSITA

MAGNESIHORNBLENDA

MAGNESIRIEBECKITA

MAGNESISADANAGAITA

MAGNESITARAMITA

NYBOITA

OBERTIITA

PARGASITA

POTASICLEAKEITA

POTASIFLUORICHTERITA

POTASIRICHTERITA

POTASISADANAGAITA

PROTOFERROANTOFIL.LITA

PROTOMANGANOANTOFIL.LITA

PROTOMANGANOFERROANTOFIL.LITA

RICHTERITA

RIEBECKITA

SADANAGAITA

SODIANTOFIL.LITA

SODIGEDRITA

TARAMITA

TIRODITA

TREMOLITA

TSCHERMAKITA

UNGARETTIITA

URALITA

WINCHITA

COMPOSICIÓ: Ca2(Mg,Fe)4AlSi7AlO22(OH)2
SISTEMA: Monoclínic.
VARIETATS:  
MESCLAS:  

SINÓNIMS:

ALUMINOFERROHORNBLENDA (En part)

ALUMINOMAGNESIHORNBLENDA (En part)

BARKEVICITA (En part)

BARKEVIKITA (En part)

FERRO-HORNBLENDA (En part)

FERROHORNBLENDA (En part)

HORNBLENDA

MAGNESIHORNBLENDA (En part)

COLOR:

Gris fosc.Negre.Verd fosc.

TEXTURA: Pétria.

PARAGÉNESI:

ACTINOLITA

AXINITA

HORNBLENDA

PIRITA

QUARS

AMBIENT:  
PRESENTACIÓ:  

DURESA:

 

REFRACCIÓ:

 

DENSITAT:

 

LLUÏSOR:

 

RATLLA:

 

EXFOLIACIÓ:

 

FRACTURA:

 

LOCALITAT TIPUS:

 

 

IDENTIFICACIÓ:

 

ETIMOLOGIA:

 

NOTES:  
MOSTRES:
Veure

HORNBLENDA Cristalls inclosos en matriu.

Classe VIII - Silicats.

Ca2(Mg,Fe)4AlSi7AlO22(OH)2

Carboneras.Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

4,6 cm.

© 1999 Ll.García.

Veure

HORNBLENDA Cristalls inclosos en matriu.

Classe VIII - Silicats.

Ca2(Mg,Fe)4AlSi7AlO22(OH)2

Cap de Gata.Níjar.Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

4,1 cm.

© 1999 Ll.García.

Veure

HORNBLENDA Fragment amb actinolita, pirita i quars.

Classe VIII - Silicats.

Ca2(Mg,Fe)4AlSi7AlO22(OH)2

Pedreres de Gualba.Gualba de d'Alt.Vallés Oriental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

4,3 cm.

© 2000 Ll.García.

Veure

HORNBLENDA Agregat granular en matriu.

Classe VIII - Silicats.

Ca2(Mg,Fe)4AlSi7AlO22(OH)2

Pedrera Aymar.Pedreres de Gualba.Gualba de d'Alt.Vallés Oriental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

7,5 cm.

© 2015 Ll.García.

Veure

HORNBLENDA Fragment.

Classe VIII - Silicats.

Ca2(Mg,Fe)4AlSi7AlO22(OH)2

Gerri de La Sal.Pallars Sobirà.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

4,5 cm.

© 2000 Ll.García.

Veure

HORNBLENDA Fragment granular.

Classe VIII - Silicats.

Ca2(Mg,Fe)4AlSi7AlO22(OH)2

Mina d'U (Kopalnia Uranu).Kletno.Kłodzko Districte.Voivodat de Baixa Silèsia (Dolny Śląsk) (Dolnośląskie).Polónia.U.E.

5,2 cm.

© 2013 Ll.García.

REFERÉNCIES:
  • Autors:

  • Bibliogràfia:

  • Museus:

  • Webs:

HORNBLENDA

Cristalls inclosos en matriu.

Classe VIII - Silicats.

Ca2(Mg,Fe)4AlSi7AlO22(OH)2

Carboneras.Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

4,8x3,7x2,9 cm.

© 1999 Ll.García.

 

 

JACIMENTS

 

  1. Espanya.U.E.

    1. Andalusía.Espanya.U.E.

      1. Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

        1. Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

          1. Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

            1. Cap de Gata.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

            2. Los Escullos.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

        2. Carboneras.Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

    2. Astúries.Espanya.U.E.

      1. Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        1. Belmonte (Belmonte de Miranda).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        2. Castropol.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          1. Presno.Castropol.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        3. Salas.Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

    3. Castella La Manxa.Espanya.U.E.

      1. Ciutat Reial.Castella La Manxa.Espanya.U.E.

        1. Villamayor de Calatrava.Ciutat Reial.Castella La Manxa.Espanya.U.E.

    4. Catalunya.Espanya.U.E.

      1. Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Barcelonés.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Barcelona municipi.Barcelonés.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Collserola.Barcelona municipi.Barcelonés.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

        2. Vallés Oriental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Gualba de d'Alt.Vallés Oriental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Pedreres de Gualba.Gualba de d'Alt.Vallés Oriental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Pedrera Aymar.Pedreres de Gualba.Gualba de d'Alt.Vallés Oriental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

              2. Pedrera Meca (Pedrera La Meca).Pedreres de Gualba.Gualba de d'Alt.Vallés Oriental.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

      2. Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Garrotxa.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Santa Pau.Garrotxa.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.
            1. Volcà Roca Negra (Volcà Rocanegra).Santa Pau.Garrotxa.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.
              1. Gredera del Volcà Roca Negra (Gredera del Rocanegra).Volcà Roca Negra (Volcà Rocanegra).Santa Pau.Garrotxa.Girona.Catalunya.Espanya.U.E.
      3. Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Pallars Sobirá.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Gerri de La Sal.Pallars Sobirà.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Afloraments d'ofites de Gerri.Gerri de La Sal.Pallars Sobirà.Lleida.Catalunya.Espanya.U.E.

      4. Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Porrera.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.
    5. Extremadura.Espanya.U.E.

      1. Badajoz.Extremadura.Espanya.U.E.

        1. Jerez de los Caballeros comarca.Badajoz.Extremadura.Espanya.U.E.

          1. Jerez de los Caballeros.Jerez de los Caballeros comarca.Badajoz.Extremadura.Espanya.U.E.

        2. Zafra comarca.Badajoz.Extremadura.Espanya.U.E.

          1. Burguillos del Cerro.Zafra comarca.Badajoz.Extremadura.Espanya.U.E.

            1. Sierra del Cordel.Burguillos del Cerro.Zafra comarca.Badajoz.Extremadura.Espanya.U.E.

              1. Mina Monchi.Sierra del Cordel.Burguillos del Cerro.Zafra comarca.Badajoz.Extremadura.Espanya.U.E.

    6. Galícia.Espanya.U.E.

      1. A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

        1. Bergantiños comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Malpica (Malpica de Bergantiños).Bergantiños comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

        2. Eume comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Pontedeume.Eume comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

        3. Ferrol comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Valdoviño.Ferrol comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

        4. Muros comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Carnota.Muros comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

            1. O Pindo (San Clemente do Pindo).Carnota.Muros comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

        5. Noia comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Noia (Noya).Noia comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

        6. Santiago comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Santiago de Compostela.Santiago comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

        7. Terra de Soneira comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Zas.Terra de Soneira comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

        8. Xallas comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Mazaricos.Xallas comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

            1. Mt. Aro.Mazaricos.Xallas comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

            2. Presa de Fervenza.Mazaricos.Xallas comarca.A Coruña.Galícia.Espanya.U.E.

      2. Lugo.Galícia.Espanya.U.E.

        1. Lugo comarca.Lugo.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Castroverde.Lugo comarca.Lugo.Galícia.Espanya.U.E.

      3. Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

        1. Caldas comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Caldas de Reis.Caldas comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

        2. O Deza comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Lalín.O Deza comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

        1. Vigo comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Gondomar.Vigo comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

            1. Vincios (Santa Mariña de Vincios).Gondomar.Vigo comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

              1. Serra do Galiñeiro.Vincios (Santa Mariña de Vincios).Gondomar.Vigo comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

                1. Mt. Galiñeiro.Serra do Galiñeiro.Vincios (Santa Mariña de Vincios).Gondomar.Vigo comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

          1. Porriño (O Porriño).Vigo comarca.Pontevedra.Galícia.Espanya.U.E.

  2. Estats Units.

    1. Alabama.Estats Units.

      1. Tallapoosa Co.Alabama.Estats Units.

        1. Easton.Tallapoosa Co.Alabama.Estats Units.

    2. Alaska.Estats Units.

      1. Denali Borough.Alaska.Estats Units.

      2. Juneau Borough.Alaska.Estats Units.

        1. Àrea de Berners Bay.Juneau Borough.Alaska.Estats Units.

        2. Mina Kensington.Juneau Borough.Alaska.Estats Units.

      3. Valdez-Cordova CA (Àrea censal).Alaska.Estats Units.

      4. Yukon-Koyukuk CA (Àrea censal).Alaska.Estats Units.

    3. Colorado.Estats Units.

      1. Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

        1. Buena Vista.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

          1. Trout Creek Pass pegmatite districte.Buena Vista.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

            1. Mina Clara May (Mina Clora May).Trout Creek Pass pegmatite districte.Buena Vista.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

        2. Monarch districte.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

        3. Sedalia districte.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

          1. Mina Sedalia (Mina Sedalia Copper).Sedalia districte.Chaffee Co.Colorado.Estats Units.

      2. Costilla Co.Colorado.Estats Units.

        1. Trinchera Range.Costilla Co.Colorado.Estats Units.

          1. Rusell.Trinchera Range.Costilla Co.Colorado.Estats Units.

      3. El Paso Co.Colorado.Estats Units.

        1. Crystal Park.El Paso Co.Colorado.Estats Units.

      4. Fremant Co.Colorado.Estats Units.

        1. Àrea de Texas Creek.Fremant Co.Colorado.Estats Units.

      5. Gilpin Co.Colorado.Estats Units.

        1. Àrea de Central City (Central City district).Gilpin Co.Colorado.Estats Units.

      6. Jefferson Co.Colorado.Estats Units.

        1. Àrea de Lookout Mountain.Jefferson Co.Colorado.Estats Units.

          1. Genesse Park.Àrea de Lookout Mountain.Jefferson Co.Colorado.Estats Units.

            1. Genesee Mountain Dike.Genesse Park.Àrea de Lookout Mountain.Jefferson Co.Colorado.Estats Units.

      7. Ouray Co.Colorado.Estats Units.

        1. Ouray.Ouray Co.Colorado.Estats Units.

          1. Ouray districte.Ouray.Ouray Co.Colorado.Estats Units.

            1. Mines d'Ouray County.Ouray districte.Ouray.Ouray Co.Colorado.Estats Units.

      8. Park Co.Colorado.Estats Units.

        1. Tarryall.Park Co.Colorado.Estats Units.

          1. Tarryall Park (Tarryall Mountains).Tarryal.Park Co.Colorado.Estats Units.

            1. Àrea del camping Spruce Grove.Tarryall Park (Tarryall Mountains).Tarryall.Park Co.Colorado.Estats Units.

      9. Teller Co.Colorado.Estats Units.

        1. Cripple Creek districte.Teller Co.Colorado.Estats Units.

    4. Connecticut.Estats Units.

      1. Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

        1. Brookfield.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

        2. Danbury.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

        3. Redding.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Branchville.Redding.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

            1. Pedrera Branchville (Pedrera Abijah (Abijiha) N. Fillow) (Pedrera Fillow) (Mina Branchville Mica) (Mina Smith).Redding.Branchville.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

        4. Trumbull.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Long Hill.Trumbull.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

            1. Mina Old Park (Mina Hubbard) (Mina Lane's de Trumbull) (Old Park Mine) (Hubbard Mine) (Lane's Mine of Trumbull).Long Hill.Trumbull.Fairfield Co.Connecticut.Estats Units.

      2. Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

        1. Cornwall.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

          1. West Cornwall.Cornwall.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

        2. Litchfield.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

        3. Torrington.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

          1. West Torrington.Torrington.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

      1. Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

        1. East Hampton.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Cobalt.East Hampton.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

        2. Haddam.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Haddam Neck.Haddam.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

        3. Portland.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Pedrera Case.Portland.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

          2. Pedrera Pelton (Pelton's Quarry).Portland.Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

      2. New London Co.Connecticut.Estats Units.

        1. New London.New London Co.Connecticut.Estats Units.

      3. Tolland Co.Connecticut.Estats Units.

      4. Windham Co.Connecticut.Estats Units.

        1. Thompson.Windham Co.Connecticut.Estats Units.

          1. West Thompson.Thompson.Windham Co.Connecticut.Estats Units.

  3. Itàlia.U.E.

    1. Campania. Itàlia.U.E.

      1. Nàpols.Campania.Itàlia.U.E.

        1. Mt. Vesúbi.Nàpols.Campania.Itàlia.U.E.

          1. Mt. Somma.Mt. Vesúbi.Nàpols.Campania.Itàlia.U.E.

    2. Ligúria.Itàlia.U.E.

      1. Génova.Ligúria.Itàlia.U.E.
  4. Perú.

    1. Huancavelica (Departamento de Huancavelica).Perú.

      1. Churcampa.Huancavelica (Departamento de Huancavelica).Perú.

        1. San Pedro de Coris (Distrito de San Pedro de Coris).Churcampa.Huancavelica (Departamento de Huancavelica).Perú.

          1. Distrito minero de Cobriza.San Pedro de Coris (Distrito de San Pedro de Coris).Churcampa.Huancavelica (Departamento de Huancavelica).Perú.

            1. Loma de Coris.Distrito minero de Cobriza.San Pedro de Coris (Distrito de San Pedro de Coris).Churcampa.Huancavelica (Departamento de Huancavelica).Perú.

            2. Mina Cobriza.Distrito minero de Cobriza.San Pedro de Coris (Distrito de San Pedro de Coris).Churcampa.Huancavelica (Departamento de Huancavelica).Perú.

              1. Àrea de Coris.Mina Cobriza.Distrito minero de Cobriza.San Pedro de Coris (Distrito de San Pedro de Coris).Churcampa.Huancavelica (Departamento de Huancavelica).Perú.

              2. Àrea de Pumagayoc.Mina Cobriza.Distrito minero de Cobriza.San Pedro de Coris (Distrito de San Pedro de Coris).Churcampa.Huancavelica (Departamento de Huancavelica).Perú.

  5. Polónia.U.E.
    1. Voivodat de Baixa Silèsia (Dolny Śląsk) (Dolnośląskie).Polónia.U.E.
      1. Kłodzko Districte.Voivodat de Baixa Silèsia (Dolny Śląsk) (Dolnośląskie).Polónia.U.E.
        1. Kletno.Kłodzko Districte.Voivodat de Baixa Silèsia (Dolny Śląsk) (Dolnośląskie).Polónia.U.E.

          1. Mina d'U (Kopalnia Uranu).Kletno.Kłodzko Districte.Voivodat de Baixa Silèsia (Dolny Śląsk) (Dolnośląskie).Polónia.U.E.

Principi de pàginaVMG - © 1995-2006 Visual Minerals Gràfics.Col.leccións Visualminer i Fotominer. Ll.García. Índex Mineralógic. Avis legal / Aviso legal.