FOTOMINER

VMG Visual Minerals Gràfics

MINERALS

Índex

Veure taulaMINERALS - Llistat general de minerals per ordre alfabètic.

A-B-C-D-E-F-G-H-I-J-K-L-M-N-O-P-Q-R-S-T-U-V-W-X-Y-Z

CALCEDÓNIA

VARIETATS

CLASSE:

Silicats.

SUBCLASSE:

Tectosilicats.

GRUP/SÉRIE:

CRISTOBALITA

LECHATELIERITA

MELANOFLOGITA

MELANOFLOGITAβ

MOGANITA

ÓPAL

QUARS

STISHOVITA

TRIDIMITA

TRIDIMITAα

TRIDIMITAβ

COMPOSICIÓ: SiO2
SISTEMA: Trigonal.
VARIETATS:

ABAKUSZKO

ÀGATA

ÀGATA BLAVA

ÀGATA CINTADA

ÀGATA JÀSPI

ÀGATA MOLSOSSA

ÀGATA TURRITEL.LA

CALCEDÓNIA

CALCEDÓNIA BLAVA

CORNALINA

CRISOPRASA

ENHIDRA

PLASMA

QUARS

ULL DE TIGRE (En part)

MESCLAS:  
SINÓNIMS:  
COLOR:

Incolor.Blanc.Blau.Gris clar.Bru clar.Groc clar.

TEXTURA: Pètria.Vítria.

PARAGÉNESI:

BARITINA

CALCEDÓNIA

CALCITA

CALCOPIRITA

FLUORITA

GOETHITA

GREENALITA

JÀSPI

LIMONITA

ÓPAL

PIRITA

QUARS

AMBIENT: Sedimentàri.Hidrotermal secundàri.
PRESENTACIÓ: En crostes i agregats botrioídes.Compacta.

DURESA:

 

REFRACCIÓ:

 

DENSITAT:

 

LLUÏSOR:

 

RATLLA:

 

EXFOLIACIÓ:

 

FRACTURA:

 

LOCALITAT TIPUS:

 

 

IDENTIFICACIÓ:

 

ETIMOLOGIA:

 

NOTES:  
MOSTRES:
Veure

CALCEDÓNIA Fragment.

Classe VIII - Silicats.

SiO2

Porto Alegre.Rio Grande do Sul.Brasil.

4,1 cm.

© 1999 Ll.García.

Veure

CALCEDÓNIA Agregats botrioídes.

Classe VIII - Silicats.

SiO2

Los Escullos.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

3,7 cm.

© 2014 Ll.García.

Veure

CALCEDÓNIA Agregat sobre fluorita.

Classe VIII - Silicats.

SiO2

Mines Glória.La Cardenchosa.Fuenteovejuna (Fuente Obejuna).Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

3,8 cm.

© 1999 Ll.García.

Veure

CALCEDÓNIA Fragment.

Classe VIII - Silicats.

SiO2

Pedrera de Miramar.Montjuic.Barcelona municípi.

Barcelonés.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

4,4 cm.

© 1999 Ll.García.

Veure

CALCEDÓNIA Croste amb calcopirita sobre dolomita.

Classe VIII - Silicats.

SiO2

Mina Régia.Mines de Bellmunt.Bellmunt del Priorat.Priorat.Tarragona.

Catalunya.Espanya.U.E.

3,8 cm.

© 1999 Ll.García.

Veure

CALCEDÓNIA Agregat botrioíde.

Classe VIII - Silicats.

SiO2

Mines d'Ulldemolins.Ulldemolins.Priorat.Tarragona.

Catalunya.Espanya.U.E.

11,8 cm.

© 2000 Ll.García.

Veure

CALCEDÓNIA Agregats globulars.

Classe VIII - Silicats.

SiO2

Mines de La Unión.La Unión.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

4,1 cm.

© 2001 Ll.García.

Veure

CALCEDÓNIA Recobriments amb crostes de goethita, sobre quars.

Classe VIII - Silicats.

SiO2

Mina Lola.Portmàn.La Unión.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

5,5 cm.

© 2008 Ll.García.

Veure

CALCEDÓNIA Agregat botrioíde.

Classe VIII - Silicats.

SiO2

Jalgaón.Mumbai.Maharashtra.Índia.

4,2 cm.

© 1999 Ll.García.

Veure

CALCEDÓNIA Fragment.

Classe VIII - Silicats.

SiO2

Mts. Salpeterkop.Sutherland.El Cap Occidental.Sudàfrica.

4,1 cm.

© 1999 Ll.García.

REFERÉNCIES:

  • Autors:

  • Bibliogràfia:

    • Mineralogistes de Catalunya.Vol.VII, nº1.Pàg.16.Cornudella de Montsant.Any 1997.

  • Museus:

  • Webs:

    • http://usuarios.lycos.es/pmminerales/

    • http://usuarios.lycos.es/arrminerales/

CALCEDÓNIA

Agregat globular.

Classe VIII - Silicats.

SiO2

Pedrera de Miramar.Montjuic.Barcelona municípi.

Barcelonés.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

8,4x7,6x4,3 cm

© 1999 Ll.García.

 

 

JACIMENTS

 

  1. Brasil.

    1. Mines Gerais.Brasil.

    2. Rio Grande do Sul.Brasil.

      1. Porto Alegre.Rio Grande do Sul.Brasil.

        1. Ametista do Sul.Porto Alegre.Rio Grande do Sul.Brasil.

  2. Espanya.U.E.

    1. Andalusía.Espanya.U.E.

      1. Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

        1. Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

          1. Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

            1. Cap de Gata.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

            2. Los Escullos.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

            3. Pozo de los Frailes.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

            4. Rodalquilar.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

              1. Mina El Triunfo.Rodalquilar.Níjar.Almería Àrea Metropolitana (Comarca Metropolitana de Almería).Almería.Andalusía.Espanya.U.E.

      2. Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

        1. Fuenteovejuna (Fuente Obejuna).Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

          1. La Cardenchosa.Fuenteovejuna (Fuente Obejuna).Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

            1. Mines Glória.La Cardenchosa.Fuenteovejuna (Fuente Obejuna).Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

              1. Complexa de Mines Glória.Mines Glória.La Cardenchosa.Fuenteovejuna (Fuente Obejuna).Córdova.Andalusía.Espanya.U.E.

      3. Jaén.Andalusía.Espanya.U.E.

        1. Andújar.Jaén.Andalusía.Espanya.U.E.

          1. Mina La Vírgen.Andújar.Jaén.Andalusía.Espanya.U.E.

    2. Aragó.Espanya.U.E.

      1. Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

        1. Camp de Belchite (Campo de Belchite) comarca.Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

          1. Lécera.Camp de Belchite (Campo de Belchite) comarca.Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

            1. La Balsa.Lécera.Camp de Belchite (Campo de Belchite) comarca.Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

        2. Mara.Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

          1. Mina Isabel.Mara.Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

        3. Perdiguera.Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

          1. Monte Oscuro.Perdiguera.Saragossa.Aragó.Espanya.U.E.

      2. Terol.Aragó.Espanya.U.E.

        1. Alacón.Terol.Aragó.Espanya.U.E.

          1. El Castelluelo.Alacón.Terol.Aragó.Espanya.U.E.

        2. Azaila.Terol.Aragó.Espanya.U.E.

          1. Los Pedreñales.Azaila.Terol.Aragó.Espanya.U.E.

    3. Astúries.Espanya.U.E.

      1. Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

        1. Belmonte (Belmonte de Miranda).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

          1. El Valle-Boinás.Belmonte (Belmonte de Miranda).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

            1. Mines d'El Valle-Boinás.El Valle-Boinás.Belmonte (Belmonte de Miranda).Oviedo.Astúries.Espanya.U.E.

    4. Castella i Lleó.Espanya.U.E.

      1. Salamanca.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

        1. Morille.Salamanca.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

          1. Mina Alegría.Morille.Salamanca.Castella i Lleó.Espanya.U.E.

    5. Catalunya.Espanya.U.E.

      1. Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Barcelonés.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Barcelona municipi.Barcelonés.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Montjuic.Barcelona municípi.Barcelonés.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Pedrera del Sot del Migdía.Montjuic.Barcelona municípi.Barcelonés.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

              2. Pedrera de Miramar.Montjuic.Barcelona municípi.Barcelonés.Barcelona.Catalunya.Espanya.U.E.

      2. Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

        1. Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

          1. Bellmunt del Priorat.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Mines de Bellmunt.Bellmunt del Priorat.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

              1. Mina Régia.Mines de Bellmunt.Bellmunt del Priorat.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

          2. Cornudella de Montsant.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

          3. Ulldemolins.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

            1. Mines d'Ulldemolins.Ulldemolins.Priorat.Tarragona.Catalunya.Espanya.U.E.

    6. Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

      1. Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

        1. Jumilla.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

        2. La Unión.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

          1. Mines de La Unión.La Unión.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

            1. Sancti Spiritus.Mines de La Unión.La Unión.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

              1. Pedrera San Valentín (Corta San Valentín).Sancti Spiritus.Mines de La Unión.La Unión.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

            2. Zona del Descarregador (El Descargador).Mines de La Unión.La Unión.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

          2. Portmàn.La Unión.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.UE.

            1. Mina Lola.Portmàn.La Unión.Múrcia.Comunitat de Múrcia (Múrcia).Espanya.U.E.

    7. La Rioja.Espanya.U.E.

      1. Logroño.La Rioja.Espanya.U.E.

        1. Cervera comarca.Logroño.La Rioja.Espanya.U.E.

          1. Grávalos.Cervera comarca.Logroño.La Rioja.Espanya.U.E.

  3. Estats Units.

    1. Alaska.Estats Units.

      1. Matanuska-Susitna Borough.Alaska.Estats Units.

      2. Valdez-Cordova CA (Àrea censal).Alaska.Estats Units.

      3. Yukon-Koyukuk CA (Àrea censal).Alaska.Estats Units.

    2. Colorado.Estats Units.

      1. Boulder Co.Colorado.Estats Units.

        1. Gold Hill districte miner.Boulder Co.Colorado.Estats Units.

        2. Jamestown.Boulder Co.Colorado.Estats Units.

          1. Jamestown districte.Jamestown.Boulder Co.Colorado.Estats Units.

      2. Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

        1. Georgetown.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

          1. Georgetown districte (Georgetown-Silver Plume districte).Georgetown.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

        2. Lamartine districte.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

          1. Mina Dixie.Lamartine districte.Clear Creek Co.Colorado.Estats Units.

      3. Custer Co.Colorado.Estats Units.

        1. Silver Cliff districte.Custer Co.Colorado.Estats Units.

      4. El Paso Co.Colorado.Estats Units.

        1. Cheyenne districte.El Paso Co.Colorado.Estats Units.

          1. St. Peters Dome.Cheyenne districte.El Paso Co.Colorado.Estats Units.

            1. Mina Eureka.St. Peters Dome.Cheyenne districte.El Paso Co.Colorado.Estats Units.

      5. Gilpin Co.Colorado.Estats Units.

        1. Àrea de Central City (Central City district).Gilpin Co.Colorado.Estats Units.

      6. Grand Co.Colorado.Estats Units.

        1. Willow Creek.Grand Co.Colorado.Estats Units.

      7. Hinsdale Co.Colorado.Estats Units.

        1. Lake City.Hinsdale Co.Colorado.Estats Units.

          1. Lake City districte.Hinsdale Co.Colorado.Estats Units.

            1. Mina Golden Fleece.Lake City districte.Lake City.Hinsdale Co.Colorado.Estats Units.

      8. Jefferson Co.Colorado.Estats Units.

        1. Golden.Jefferson Co.Colorado.Estats Units.

          1. Ralston Buttes districte.Golden.Jefferson Co.Colorado.Estats Units.

            1. Cim de Ralston Buttes.Ralston Buttes districte.Golden.Jefferson Co.Colorado.Estats Units.

              1. Mina Schwartzwalder (Mina SB Strang Ralston Creek Pegmatite) (Mina Ralston Creek).Cim de Ralston Buttes.Ralston Buttes districte.Golden.Jefferson Co.Colorado.Estats Units.

      9. Lake Co.Colorado.Estats Units.

        1. Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

          1. Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

            1. Breece Hill.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

              1. Mina Ibex (Mina Little Johnnie).Breece Hill.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

            2. Carbonate Hill.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

              1. Mina Maid of Erin.Carbonate Hill.Leadville districte.Leadville.Lake Co.Colorado.Estats Units.

      10. Mesa Co.Colorado.Estats Units.

        1. Glade Park & Piñon Mesa.Mesa Co.Colorado.Estats Units.

      11. Mineral Co.Colorado.Estats Units.

        1. Creede.Mineral Co.Colorado.Estats Units.

          1. Wagon Wheel Gap.Creede.Mineral Co.Colorado.Estats Units.

      12. Moffat Co.Colorado.Estats Units.

        1. Maybell.Moffat Co.Colorado.Estats Units.

          1. Mountain Cross.Maybell.Moffat Co.Colorado.Estats Units.

            1. Twelvemile Gulch Road.Mountain Cross.Maybell.Moffat Co.Colorado.Estats Units.

      13. Park Co.Colorado.Estats Units.

        1. Hartsel districte.Park Co.Colorado.Estats Units.

      14. Rio Grande Co.Colorado.Estats Units.

        1. Summitville districte (Summit districte).Rio Grande Co.Colorado.Estats Units.

      15. Saguache Co.Colorado.Estats Units.

        1. Houselog Creek.Saguache Co.Colorado.Estats Units.

        2. La Garita Creek.Saguache Co.Colorado.Estats Units.

      16. Teller Co.Colorado.Estats Units.

        1. Cripple Creek districte.Teller Co.Colorado.Estats Units.

    3. Connecticut.Estats Units.

      1. Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

        1. Cornwall.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

        2. Torrington.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

          1. West Torrington.Torrington.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

        3. Woodbury.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Orenaug Hills.Woodbury.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

            1. Pedrera O & G Woodbury (Pedrera Orenaug) (Pedrera O & G nº 1) (Pedrera Woodbury) (O & G Woodbury Quarry) (Orenaug Quarry) (O & G nº 1 Quarry)  (Woodbury Quarry).Orenaug Hills.Woodbury.Litchfield Co.Connecticut.Estats Units.

      2. Middlesex Co.Connecticut.Estats Units.

      3. New Haven Co.Connecticut.Estats Units.

        1. Southbury.New Haven Co.Connecticut.Estats Units.

          1. Pedrera O & G Southbury (Pedrera Silliman) (Pedrera O & G nª 2) (Pedrera O & G Industries Soutbury) ( O & G Southbury Quarry) (Silliman Quarry) (O & G nº 2 Quarry) (O & G Industries Southbury Quarry).Southbury.New Haven Co.Connecticut.Estats Units.

  4. Índia.

    1. Maharashtra.Índia.

      1. Ahmednagar Districte (Ahmed Nagar).Maharashtra.Índia.

      2. Mumbai.Maharashtra.Índia.

        1. Jalgaón.Mumbai.Maharashtra.Índia.

  5. Itàlia.U.E.

    1. Ligúria.Itàlia.U.E.

      1. Génova.Ligúria.Itàlia.U.E.
    2. Toscana.Itàlia.U.E.
      1. Livorno.Toscana.Itàlia.U.E.
        1. Illa d'Elba.Livorno.Toscana.Itàlia.U.E.
  6. Marroc.

    1. Marrakech-Tensift-El Haouz.Marroc.

      1. El Kelaâ des Sraghna Provincia.Marrakech-Tensift-El Haouz.Marroc.

        1. Sidi Rahhal.El Kelaâ des Sraghna Provincia.Marrakech-Tensift-El Haouz.Marroc.

    2. Meknès-Tafilalet.Marroc.

      1. Meknès Provincia.Meknès-Tafilalet.Marroc.

        1. Khenifra.Meknès Provincia.Meknès-Tafilalet.Marroc.

          1. Kerrouchen (Kerrouchene).Khenifra.Meknès Provincia.Meknès-Tafilalet.Marroc.

    3. Mts. Anti-Atlas.Marroc.

      1. Bou Azzer.Mts. Anti-Atlas.Marroc.

  7. Méxic.

    1. Durango.Méxic.

      1. Durango municipi.Durango.Méxic.

        1. Victória de Durango.Durango municipi.Durango.Méxic.

          1. Mina Cerro de Mercado.Victória de Durango.Durango municipi.Durango.Méxic.

    2. Zacatecas.Méxic.

      1. Zacatecas (Ciudad de Zacatecas).Zacatecas.Méxic.

        1. Mines de Zacatecas.Zacatecas (Ciudad de Zacatecas).Zacatecas.Méxic.

  8. Perú.

    1. Apurímac (Departamento de Apurímac).Perú.

      1. Grau.Apurímac (Departamento de Apurímac).Perú.

        1. Turpay (Distrito de Turpay).Grau.Apurímac (Departamento de Apurímac).Perú.

          1. Cerro Sucahuaylla.Turpay (Distrito de Turpay).Grau.Apurímac (Departamento de Apurímac).Perú.

            1. Mina Santa Rosa.Cerro Sucahuaylla.Turpay (Distrito de Turpay).Grau.Apurímac (Departamento de Apurímac).Perú.

    2. Arequipa (Departamento de Arequipa).Perú.

      1. Caravelí.Arequipa (Departamento de Arequipa).Perú.

    3. Cajamarca (Departamento de Cajamarca).Perú.

      1. Cajabamba.Cajamarca (Departamento de Cajamarca).Perú.

        1. Cachachi (Distrito de Cachachi).Cajabamba.Cajamarca (Departamento de Cajamarca).Perú.

          1. Mina Shahuindo (Minas Azules).Cachachi (Distrito de Cachachi).Cajabamba.Cajamarca (Departamento de Cajamarca).Perú.

    4. La Libertad (Departamento de La Libertad).Perú.

      1. Julcán.La Libertad (Departamento de La Libertad).Perú.

        1. Julcán (Distrito de Julcán).Julcán.La Libertad (Departamento de La Libertad).Perú.

          1. Prospecció Urumalqui.Julcán (Distrito de Julcán).Julcán.La Libertad (Departamento de La Libertad).Perú.

      2. Santiago de Chuco.La Libertad (Departamento de La Libertad).Perú.

        1. Angasmarca (Distrito de Angasmarca).Santiago de Chuco.La Libertad (Departamento de La Libertad).Perú.

          1. Callullin (Jaciment Callullin).Angasmarca (Distrito de Angasmarca).Santiago de Chuco.La Libertad (Departamento de La Libertad).Perú.

        2. Santiago de Chuco (Distrito de Santiago de Chuco).Santiago de Chuco.La Libertad (Departamento de La Libertad).Perú.

          1. Alto Dorado (Jaciment Alto Dorado).Santiago de Chuco (Distrito de Santiago de Chuco).Santiago de Chuco.La Libertad (Departamento de La Libertad).Perú.

  9. Sudàfrica.

    1. El Cap Occidental.Sudàfrica.

      1. Sutherland.El Cap Occidental.Sudàfrica.

        1. Mts. Salpeterkop.Sutherland.El Cap Occidental.Sudàfrica.

  10. Txéquia.U.E.

    1. Bohemia.Txéquia.U.E.

      1. Liberec (Libereck'y Kraj).Bohemia.Txéquia.U.E.

        1. Semily.Liberec (Libereck'y Kraj).Bohemia.Txéquia.U.E.

          1. Mt. Kozákov (Mt. Kosakow).Semily.Liberec (Libereck'y Kraj).Bohemia.Txéquia.U.E.

  11. Uruguay.

    1. Departament d'Artigas.Uruguay.

      1. Artigas.Departament d'Artigas.Uruguay.

Principi de pàginaVMG - © 1995-2006 Visual Minerals Gràfics.Col.leccións Visualminer i Fotominer. Ll.García. Índex Mineralógic. Avis legal / Aviso legal.