FOTOMINER

VMG Visual Minerals Gràfics

MINERALS

Índex

Veure taulaMINERALS - Llistat general de minerals per ordre alfabètic.

A-B-C-D-E-F-G-H-I-J-K-L-M-N-O-P-Q-R-S-T-U-V-W-X-Y-Z

ALABANDITA

GRUPS/SÉRIES

CLASSE:

Sulfurs i Sulfosals.

SUBCLASSE:

Sulfurs.

GRUP/SÉRIE:

ALABANDITA

ALTAITA

CINÀBRI

CLAUSTHALITA

GALENA

HERZENBERGITA

HIPERCINÀBRI

NININGERITA

OLDHAMITA

TEALLITA

COMPOSICIÓ: MnS
SISTEMA: Cúbic.
VARIETATS:  
MESCLAS:  

SINÓNIMS:

ALABANDINA

ALABANDITA

MANGANBLENDA

COLOR: Negre.Marró fosc.
TEXTURA: Metal.lica.

PARAGÉNESI:

ALABANDITA

RODOCROSSITA

AMBIENT:  
PRESENTACIÓ: En crostes i masas compactas.

DURESA:

 

REFRACCIÓ:

 

DENSITAT:

 

LLUÏSOR:

 

RATLLA:

 

EXFOLIACIÓ:

 

FRACTURA:

 

LOCALITAT TIPUS:

Rosia Montana (Verespatak).Comtat d'Alba.Transilvania.Romanía.

 

IDENTIFICACIÓ:

 

ETIMOLOGIA:

 

NOTES:  
MOSTRES:
Veure
ALABANDITA Fragment.
Classe II - Sulfurs i Sulfosals.

MnS

Mina Santa Cruz.Topia.Durango.Méxic.

3,7 cm.

© 1999 Ll.García.

REFERÉNCIES:
  • Autors:

  • Bibliogràfia:

  • Museus:

  • Webs:

ALABANDITA

 Fragment.

Classe II - Sulfurs i Sulfosals.

MnS

Mina Santa Cruz.Topia.Durango.Méxic.

3,7x2,9x2,6 cm.

© 1999 Ll.García.

 

 

JACIMENTS

 

  1. Estats Units.

    1. Colorado.Estats Units.

      1. Mineral Co.Colorado.Estats Units.

        1. Creede.Mineral Co.Colorado.Estats Units.

          1. Creede districte.Creede.Mineral Co.Colorado.Estats Units.

            1. West Willow Creek.Creede districte.Creede.Mineral Co.Colorado.Estats Units.

              1. Filó Ametista (Amethyst Vein).West Willow Creek.Creede districte.Creede.Mineral Co.Colorado.Estats Units.

                1. Mina Commodore.Filó Ametista (Amethyst Vein).West Willow Creek.Creede districte.Creede.Mineral Co.Colorado.Estats Units.

      2. Park Co.Colorado.Estats Units.

        1. Alma districte.Park Co.Colorado.Estats Units.

      3. San Juan Co.Colorado.Estats Units.

        1. Silverton.San Juan Co.Colorado.Estats Units.

          1. Silverton districte.Silverton.San Juan Co.Colorado.Estats Units.

  2. Itàlia.U.E.

    1. Ligúria.Itàlia.U.E.

      1. Génova.Ligúria.Itàlia.U.E.
  3. Méxic.

    1. Durango.Méxic.

      1. Topia.Durango.Méxic.

        1. Mina Santa Cruz.Topia.Durango.Méxic.

  4. Perú.

    1. Ancash (Departamento de Ancash).Perú.

      1. Bolognesi.Ancash (Departamento de Ancash).Perú.

        1. Huallanca (Distrito de Huallanca).Bolognesi.Ancash (Departamento de Ancash).Perú.

          1. Chiuruco (Chiurucu).Huallanca (Distrito de Huallanca).Bolognesi.Ancash (Departamento de Ancash).Perú.

            1. Mina San Martín.Chiuruco (Chiurucu).Huallanca (Distrito de Huallanca).Bolognesi.Ancash (Departamento de Ancash).Perú.

    2. Huánuco (Departamento de Huánuco).Perú.

      1. Dos de Mayo.Huánuco (Departamento de Huánuco).Perú.

        1. Huallanca (Distrito de Huallanca).Dos de Mayo.Huánuco (Departamento de Huánuco).Perú.

          1. Mina Huanzalá.Huallanca (Distrito de Huallanca).Dos de Mayo.Huánuco (Departamento de Huánuco).Perú.

    3. Junín (Departamento de Junín).Perú.

      1. Yauli.Junín (Departamento de Junín).Perú.

        1. Morococha (Distrito de Morococha).Yauli.Junín (Departamento de Junín).Perú.

    4. Lima (Departamento de Lima).Perú.

      1. Oyón.Lima (Departamento de Lima).Perú.

        1. Oyón (Distrito de Oyón).Oyón.Lima (Departamento de Lima).Perú.

          1. Mina Uchucchacua.Oyón (Distrito de Oyón).Oyón.Lima (Departamento de Lima).Perú.

    5. Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

      1. Daniel Alcides Carrión.Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

        1. San José de Huayllay.Daniel Alcides Carrión.Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

          1. Cerro de Pasco.San José de Huayllay.Daniel Alcides Carrión.Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

            1. Huarón.Cerro de Pasco.San José de Huayllay.Daniel Alcides Carrión.Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

              1. Mines de Huarón.Huarón.Cerro de Pasco.San José de Huayllay.Daniel Alcides Carrión.Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

                1. Mina Alimón (Mines Animón).Mines de Huarón.Huarón.Cerro de Pasco.San José de Huayllay.Daniel Alcides Carrión.Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

      2. Pasco.Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

        1. Huayllay (Distrito de Huayllay).Pasco.Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

          1. Mina Alimón (Mina Animón).Huayllay (Distrito de Huayllay).Pasco.Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

          2. Unidad Minera Chungar.Huayllay (Distrito de Huayllay).Pasco.Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

            1. Mina Animón.Unidad Minera Chungar.Huayllay (Distrito de Huayllay).Pasco.Pasco (Departamento de Pasco).Perú.

  5. Romanía.U.E.

    1. Transilvania.Romanía.U.E.

      1. Alba (Comtat d'Alba).Transilvania.Romanía.U.E.

        1. Rosia Montana (Verespatak).Alba (Comtat d'Alba).Transilvania.Romanía.U.E.

      2. Hunedoara (Comtat d'Hunedoara).Transilvania.Romanía.U.E.

        1. Sacaramb (Nagyag).Hunedoara (Comtat d'Hunedoara).Transilvania.Romanía.U.E.

  6. Suecia.U.E.

    1. Dalarna.Suecia.U.E.

      1. Hedemora.Dalarna.Suecia.U.E.

        1. Garpenberg.Hedemora.Dalarna.Suecia.U.E.

          1. Mina Garpenberg Norra.Garpenberg.Hedemora.Dalarna.Suecia.U.E.

Principi de pàginaVMG - © 1995-2006 Visual Minerals Gràfics.Col.leccións Visualminer i Fotominer. Ll.García. Índex Mineralógic. Avis legal / Aviso legal.